“Bisedimet në tokën amerikane”, anëtarët e Këshillit Politik dakordësohen për orën e nisjes së mbledhjes

Këshilli Politik për Reformën Zgjedhore pritet të mblidhet nesër në orën 11:00 në Pallatin e Kongreseve për të vijuar me diskutimin e çështjeve që ende kanë mbetur pezull.

Pas takimit të zhvilluar sot në rezidencën e Ambasadës Amerikane në Tiranë me ambasadorët Yuri Kim, Duncan Norman dhe Luigi Soreca, 4 anëtarët e Këshillit Politik Daman Gjiknuri, Oerd Bylykbashi, Petrit Vasili dhe Rudina Hajdari janë dakordësuar që të nisin bisedimet në orën 11:00.

Të tre ambasadorët u kërkuan palëve politike të arrijnë konsensusin sa më shpejt pasi reforma zgjedhore është një prej kushteve për anëtarësimin e Shqipërisë në BE.

“Është thelbësore që këtë ta përfundojmë nesër dhe jo vetëm për rrugëtimin e Shqipërisë drejt BE-së, por në mënyrë që edhe votuesit shqiptarët të kenë zgjedhje të lira dhe të sigurta. Kështu që le ta bëjmë punën”, tha ambasadori britanik Duncan Nurman.

LEXO EDHE  ‘Vjedha e pasaportave’, mediat greke zbardhin arsyen e shkarkimi të ambasadores shqiptare

“Duhet të japin që Shqipëria të fitojë. Është një votë për Shqipërinë në Europë. BE ka vendosur një sërë kushtesh për vazhdimin e negociatave. Mes tyre është reforma zgjedhore në përputhje me rekomandimet e OSBE-ODIHR. Qëllimi ynë sot dhe nesër është që Shqipëria të përmbushë të gjitha rekomandimet që të jetë anëtare me të drejta të plota në BE”, u shpreh Yuri Kim.

Ndoshta negociatat e zhvilluara sot në rezidencën e Ambasadës së SHBA lidhur me reformën zgjedhore është një rast unikal për politikën shqiptare, e cila as në momentet më të vështira të saj, nuk është mbledhur për të arritur një konsensus në një seli diplomatike.