Vasili i përgjigjet Yuri Kim-it: Kushtet të reja i ka vendos PS, asnjë tolerim në grabitjen e votës

Përfaqësuesi i LSI-së në Këshillin Politik të Reformës Zgjedhore, Petrit Vasili ka reaguar pas deklaratës së Yuri Kim, e cila tha se nuk duhet të këmbëngulin në gjëra të pazbatueshme dhe vendosjen e kushteve të reja.

Vasili deklaron se kushtet e reja nuk u vendosën nga opozita por nga mazhoranca. Nënkryetari i LSI-së thotë se PS ka vendosur kushte bllokuese të konsensusit për të legjitimuar vjedhjen e votave. Por nga ana tjetër Vasili thotë se edhe pse nuk ka asnjë kusht të ri, nuk do bëjë asnjë lëshim tek grabitja e votës pasi rilindja do që ti mbushë e numërojë vetë.

LEXO EDHE  Shembja e Teatrit/ Radoja: Na dhunuan e na tradhëtuan, shumica prej nesh u blenë

Postimi i plotë:

Zero kushte te reja nga opozita e bashkuar per reformen zgjedhore.

Kushte te reja bllokuese te konsensusit nga hajdutet e zgjedhjeve te Dibres, te zgjedhjeve 2017 dhe votimeve moniste te 2019, per te legjitimuar vjedhjen e votave

Identifikimi biometrik dhe administrimi i zgjedhjeve qe garanton voten e lire nga vjedhjet jane aty prej javesh.

Asnje leshim nuk do ti behet grabitjes se votave.

Rilindja kerkon te mbushe kutite, te numeroje vete dhe te nxjerre po vete rezultatin.

Fajtore per shkaterrimin e zgjedhjeve eshte vetem rilindja qe duhet te heqe dore menjehere nga shkaterrimi i reformes zgjedhore.