OFL i sekuestron Lulzim Berishës 1.3 milion litra naftë dhe një magazinë doganore

1,2 milion litra naftë dhe një magazinë doganore është sekuestruar nga OFL mbrëmjen e djeshme në Durrës.

Burime zyrtare bëjnë me dije se ato ishin në pronësi të subjektit privat L. B. & E. SH.

Burime bëjnë me dije se njëri prej tyre është Lulzim Berisha dhe Enver Shoshit (bashkëpuntor i vjetër i Lulzim Berishës).

“Këtij subjekti, më datë 13.02.2019, me vendimin nr. 85, i ishte revokuar licenca nga autoritetet kompetente shtetërore “Për ushtrimin e veprimtarisë së furnizimit me karburant, për konsum të anijeve në porte”. Pavarësisht revokimit të licencës, subjekti ka vazhduar të ushtrojë në mënyrë të paligjshme aktivitetin e tregtimit të naftës për peshkimin, duke përdorur shantazhin ndaj konkurrencës dhe duke tentuar të krijojë një monopol kërcënues për operatorët e industrisë së peshkimit.” thuhet në njoftim.

LEXO EDHE  Parashikimi, ja si do të jetë moti për ditën e enjte

OFl bën me dije se po vijon, në bashkëpunim me Strukturat e Specializuara të Hetimit Financiar, hetimin intensiv për zbulimin dhe dokumentimin e gjithë veprimtarisë kriminale në këtë fushë dhe lidhjen me persona të tjerë publikë e privatë.