Rusia përjashtohet nga kompeticionet sportive/ Jashtë Euro 2020 dhe Botërorit 2022

Agjencia Botërore e Anti-Dopingut (WADA) e ka dënuar Rusinë me përjashtim nga të gjitha kompeticionet europiane dhe botërore.

WADA ka marrë vendimin për të përjashtuar Rusinë për 4 vjet nga çdo aktivitet ndërkombëtar sportiv për çështjen e dopingut.

Kjo do të thotë se rusët nuk do të marrin pjesë në asnjë garë sportive, duke përfshirë edhe Lojërat Olimpike, por edhe Kampionatin Evropian 2020 apo Botërorin e Katarit.

LEXO EDHE  Video/ U barazua rezultati në fund të ndeshjes, nis sherri masiv në fushë

Rusia do të ketë 21 ditë kohë për të apeluar vendimin e rëndë.