Basha apel nga Kurbini: Të nisë urgjent rindërtimi i banesave

Kreu i Partisë Demokratike Lulzim Basha, nëpërmjet një statusi në rrejte sociale shprehet se Kurbini është në gjendje emergjence që pas tërmetit shkatërrimtar të 26 nëntorit.

Lideri demokrat thekson se shtëpitë e tyre janë të pabanueshme ose me dëmtime serioze, ndërsa deri më tani askush nuk ka shkuar ti shohë, por janë lënë në mëshirë të fatit.

Më tej, basha thekson se duhet të nisë menjëherë rindërtimi dhe riparimi i banesave, pasi qytetarët po i kalojnë netët në tenda plastmasi.

“Boll me shfaqje që nuk e fshehin mjerimin e banorëve dhe dështimin e shtetit për tu ardhur në ndihmë! Duhet ndërhyrje e menjëhershme për çdo banor dhe familje që po kalon momente të vështira.”-shprehet Basha.

Statusi i plotë i Bashës:

Kurbini është në gjendje emergjence por shumë prej familjeve të prekura nga tërmeti janë lënë në mëshirë të fatit.
Shtëpitë e tyre janë të shkatërruara ose me dëmtime serioze, por deri më sot askush nuk ka shkuar ti shohë në çfarë gjendje janë, të vlerësojë dëmet që kanë, të përcaktojnë nëse janë apo jo të banueshme.
Ngricat, shirat, lagështira me të cilën bashkëjetojnë banorët mund të shkaktojë probleme serioze në shëndetin e fëmijëve dhe të
banorëve të tjerë që kalojnë netët në tenda plastmasi.
Duhet të nisë sa më parë riparimi apo rindërtimi i banesave, dhe për këtë duhet përfunduar vlerësimi i shpejtë dhe i drejtë i dëmeve te shkaktuara. Duhen gjetur mundësi strehimi për të gjithë banorët e pastrehë, pa diskriminim.
Ndonëse ndër zonat më të varfera në Shqipëri, askush nga institucionet shtetërore nuk u ka çuar asnjë ndihmë për të perballuar këtë fatkeqësi. Kjo është skandaloze, kur po hyjmë në javën e tretë nga tërmeti. 150 milion dollarë të taksave të qytetarëve shkojnë për dhjetë oligarkë e mijëra qytetareve nuk u është dërguar as një bukë e vetme nga shteti.
Boll me shfaqje që nuk e fshehin mjerimin e banorëve dhe dështimin e shtetit për tu ardhur në ndihmë! Duhet ndërhyrje e menjëhershme për çdo banor dhe familje që po kalon momente të vështira.

LEXO EDHE  Krimi mund të ketë ndodhur për floririn e gjetur/ Ndryshon pista e vrasjes në Gjirokastër! Viktima dhe autori ishin gërmues varresh