Ajaksi spektakolar, përmbys Twente-n dhe thellon diferencën me ndjekësit

Ajaksi vazhdon të dominojë në “Eredivisie”, ku arritën të sigurojnë fitoren e nëntë radhazi.

Në transfertën ndaj Twentes kampionët në fuqi të Holandës përmbysën dy gola disavantazh për të marrë një fitore me shifrat 2-5. Shifrat u zhbllokuan nga një gol i bukur i talentit 19-vjeçar japonez Keito Nakamura në minutën e 13-të ndërkohë që në golin e dytë të Twentes realizuar nga spanjolli Cantalpiedra, asisti ishte i mesfushorit shqiptar Lindon Selahi.

Gjithsesi Ajaxi nuk mund të dorëzohej dhe në minutën e 32-të Lang rihapi sfidën me 20-vjeçarin që realizoi golin e tij të parë në karrierë në Eredivisie. Ishte i njëjti autor në fillimin e pjesës së dytë që realizoi edhe golin e dytë për skuadrën e Ten Hag. Më pas Huntelaar sërish Lang që realizoi tripletën e tij të parë me harkëtarët dhe përsëri në fund veterani Huntelaar sigluan shifrat përfundimtare të këtij takimi në 2-5 për Ajaxin që u ngjit në kuotën 41 pikëve pas 15 javësh kampionat.

LEXO EDHE  Seria A/ Konfirmohet orari i ndeshjeve, ja programi deri në fundin e sezonit