Ushtro presion ndaj …/ Zbardhet letra e prindërve të Katsifas për kryeministrin grek

Prindërit e Konstantinos Katsifas i kanë dërguar një kërkesë Kryeministrit grek për të ushtruar presion diplomatik palës shqiptare. Prindërit e Katsifas po kërkojnë që kryeministri grek Kyriakos Mitsotakis të ndërhyjë për të sqaruar vrasjen e djalit të tyre një vit më parë në fshatin Bularat, raportojnë mediat helene.

35-vjeçari u ekzekutua gjatë një shkëmbimi zjarri me forcat RENE-a në Bularat.

Siç raportoi policia asokohe: forcat speciale ndërhynë pas marrjes së njoftimin për një person që lëvizte i armatosur. Thirrjes së policisë për të çarmatosur homogjeni grek iu përgjigj duke qëlluar me armë zjarri ndaj tyre. Me zjarr u përgjigjën edhe forcat policore duke e lënë të vdekur të riun.

LEXO EDHE  PD: Qeveria jep 120 milionë euro në vit për 13 koncesione dhe s'ka para për rritjen e rrogave

Familjarët e viktimës kanë akuzuar gjithnjë autoritet shqiptare lidhur me ngjarjen.

Ngjarje që solli përplasje diplomatike mes Tiranës dhe Athinës zyrtare, me deklarata nga të dyja palët.