Protestë e papritur në zonën e ish-Bllokut, bllokohet qarkullimi i mjeteve (VIDEO)

Një protestë e papritur është duke u zhvilluar mbrëmjen e kësaj të premteje në zonën e ish-Bllokut në kryeqytet.

Një grup protestuesish me simbolet e komunitetit LGBTI, po marshojnë të shoqëruar edhe nga forca policie.

Për shkak të marshimit protestues, disa patrulla policie kanë bllokuar edhe kalimin e makinave në këtë segment.

LEXO EDHE  "Nga Covid-19 më ka mbetur dhimbja dhe malli"/ Mesazhi i gazetarit Berat Buzhala

Kjo protestë është e para e llojit të vet në Shqipëri, ku përfaqësues të komunitetit LGBTIQ+ pretendojnë dhe kërkojnë që të rifitojnë vendin e tyre që i takon në hapësirat publike, si dhe të ndryshojnë realitetin ku ky komunitet stigmatizohet dhe nuk i respektohen liritë dhe të drejtat e veta.