Negociatat/ Financial Times: Franca frikë nga migrimi i myslimanëve dhe kriminelët e Ballkanit

Financial Times raporton se arsyeja që Franca po heziton për zgjerimin e mëtejshëm të BE drejt Ballkanit është frika e migrimit mysliman dhe kriminelët e Ballkanit. Franca doli duke u lëkundur sot kundër dhënies së datës së Maqedonisë dhe Francës për të filluar bisedimet e tyre të pranimit në BE, dhe po bën thirrje për një ri-imagjinim të gjithë procesit të zgjerimit.

Administrata e presidentit francez Emmanuel Macron përballet me kërcënimin e perceptuar politik që rivalët e brendshëm të ekstremit të djathtë mund të përdorin zgjerimin për të nxitur histori të frikshme për bandat kriminale në Ballkan dhe një fluks të myslimanëve nga Shqipëria, raporton Financial Times.

Shqipëria është me shumicë myslimane, Kosova është kryesisht myslimane, dhe Maqedonia gjithashtu ka një pakicë të konsiderueshme të shqiptarëve mslimanë, dhe të gjitha vendet e rajonit kanë çështje me krimin dhe korrupsionin.

FT citon një mbështetës të Qeverisë Zaev, Gerald Knaus nga Nisma Evropiane e Stabilitetit, i cili propozon vendosjen e vendeve kandidate në një zonë ekonomike Ballkanike deri në kohën kur ata mund të aplikonin për anëtarësim në BE, gjë që nuk do të garantohej.

LEXO EDHE  I braktisur nga familja/ Detaje të reja për trupin e dekompozuar në Berat

Knaus propozoi një zonë të tregtisë së lirë në Ballkan, e modeluar në përvojën e para-pranimit të Austrisë dhe Suedisë. Ai argumentoi se Parisi duhet të pajtohet të fillojë bisedime me Shkupin dhe më pas të mbështesë krijimin e një Zone Ekonomike të Evropës Jug-Lindore, e cila do t’i drejtonte vendet drejt tregut të përbashkët – pa premtimin e anëtarësimit, raporton gazeta.

Vendet e rajonit tashmë kanë një nivel të lartë të tregtisë dhe lirisë së lëvizjes, dhe është e paqartë se çfarë do të sillte kjo tryezë në tryezë, pasi të gjithë ata po shikojnë drejt çmimit tjetër të madh – anëtarësimit në BE.

Financial Times citon gjithashtu disa diplomatë anonimë të BE, të cilët shpërthejnë Francën për vendimin e saj, duke paralajmëruar se do të hapë dyert për ndikimin rus, turk dhe kinez në rajon dhe do të minojë stabilitetin e Ballkanit.