Franca bllokoi hapjen e negociatave me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut/ Shpresat në fije të perit

Franca bllokoi sot arritjen e një marrëveshjeje gjatë takimit të ministrave të Jashtëm të BE-së, në Luksemburg, për hapjen e negociatave me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut, raporton Bloomberg.

Takimi i ministrave të Jashtëm të BE përfundoi pa marrëveshje, megjithëse Johannes Hahn dhe ministrja e Jashtme e Finlandës, u shprehën besimplotë se situata mund të ndryshonte.

Parisi kishte mbështetjen e Holandës gjatë përpjekjeve për të bllokuar nisjen e negociatave, në veçanti me Shqipërinë.

Gjatë diskutimeve u shfaq një propozim i ri, që e ndante Shqipërinë nga Maqedonia e Veriut, e cila do të niste menjëherë negociatat. Por as ky propozim, që nisi të merrte mbështetje, nuk u pranua nga Franca.

Tashmë kjo çështje pritet të kalojë për diskutim në samitin e krerëve të shteteve dhe qeverive, të enjten dhe të premten. Mirëpo ky samit do jetë i ngarkuar për shkak të diskutimeve për Brexit dhe çështjen e sulmeve turke në Siri.

LEXO EDHE  Zgjedhorja/ Kryemadhi: Rama do bënte gafën e jetës nëse nuk miraton marrëveshjen që firmosi me ndërkombëtarët

Shpresat e Shqipërisë janë në fije të perit. Franca ka vendosur veton, dhe vetëm nëse presidenti francez, Emmanuel Macron ndryshon mendje në minutat e fundit, gjërat mund të marrin për mirë.

Një diplomat tha për AFP se të gjitha opsionet mbeten të hapura deri në fund.

Një përfaqësues i qeverisë gjermane tha se kancelarja Angela Merkel do e trajtojë me Macron këtë temë të mërkurën në Këshillin e Ministrave franko-gjerman.

Gjermania po lobon deri në fund që Shqipëria të marrë një sinjal pozitiv, që nënkupton nisje të negociatave me kushte.