‘Boll talle tr*pin’/ Gazetari shpërthen ndaj sizmiologut grek: Lexo çfarë thonë ekspertët amerikanë

Tërmeti i ditës së djeshme krijoi panik dhe terror tek qytetarët shqiptarë, ku shumë prej tyre nga frika e kaluan natën jashtë banesave të tyre.

Gjithashtu për shkak të tërmetit të fortë pati dhe dëme të shumta materiale, por edhe shumë njerëz të lënduar.

Por gjatë ditës së sotme, në media kanë qarkulluar lajmë nga më të ndryshmet, ku edhe sizmiologë të njohur kanë parashikuar se e keqja ende nuk ka kaluar, dhe se do të ketë tërmete të tjera.

Por a mund të parashikohen tërmetet? Lidhur me këtë pyetje gazetari, Klodian Tomorri, ka postuar përgjigjen e ekspertëve më të mirë në botë, që janë ata të sizmiologjisë në SHBA, të cilët kanë deklaruar se jo është thuajse e pamundur.

Ja postimi i Klodian Tomorrit:

Dy pyetje qe u pergjigjet sherbimi amerikan i sizmiologjise, dmth institucioni me i afte ne bote per termetet.

1-A mund te parashikohet termeti?

-Jo. As Sherbimi amerikan i sizmiologjise as ndonje shkencetar tjeter nuk ka parashikuar ndonjehere ndonje termet te madh. Ne nuk e dime se kur ndodhin termetet dhe as presim qe ta dime kete gje ne te ardhmen e parashikueshme.

Shkencetaret e sherbimit sizmiologjik amerikan mund te llogarisin vetem probabilitetin qe nje termet domethenes do te ndodh ne nje zone specifike brenda nje numri te caktuar vitesh.

2-A jane probabilitetet e termeteve e njejta gje me parashikimin?

-Jo. Probabilitetet pershkruajne mundesite afatgjata qe nje termet i nje magnitude te caktuar do te ndodh gjate nje dritare kohe.

Zakonisht keto probabilitete variojne nga 1/30 deri ne 1/300.

P.s. Pra edhe amerikanet parashikojne me siguri 3 per qind, qe do ndodh nje termet ne nje zone te caktuar per nje periudhe kohore te caktuar. Vetem 3 per qind ne rastin me te mire. Ky greku mire e ka qe tall trapin me ne qe thote e parashikova une. Heren tjeter kur te bej ndonje parashikim i duhet kerkuar me ca probabiliteti e ka parashikuar dhe per ca periudhe kohore.

LEXO EDHE  Debati në Kosovë, Kurti: Presidenti i ri të dalë nga zgjedhjet e parakohshme