Moti i keq/ Shtylla e tensionit të lartë bie mbi makinë, një person rrezikon jetën (FOTO)

Rikthimi i reshjeve të shiut në vendin tonë nuk mund të kalonte pa incidente.

Në rajonin e Korçës janë rrëzuar dy shtylla të tensionit të lartë që transmetojnë energji nga zona e Lekasit si dhe disa shtylla të tensionit të mesëm.

Ngjarja ka ndodhur në fillim të aksit Korçë-Voskopojë ku një i moshuar ka rrezikuar edhe jetën teksa kablli i tensionit të lartë ra mbi mjetin që ai ishte duke drejtuar.

Fatmirësisht ai ka mundur të shpëtojë pa dëmtime nderkohe qe mjeti ka mbetur i bllokuar nga telat e tensionit te larte. Si pasojë e rrëzimit të shtyllave ka mbetur pa energji elektrike e gjithë fusha e Korçës, si dhe zona e Voskopojës e Lekasit.

LEXO EDHE  VIDEO/ Hapësirat në plazhe, aplikoni në e-albania. Ja si duhet vepruar

Forcat e policisë por edhe grupe të OSHEE janë në vendngjarje duke u përpjekur të normalizojne trafikun e krijuar por edhe të gjejnë mundësinë për largimin e telave të tensionit të lartë nga rruga të cilat mund të përbëjnë rrezik për qytetaret.

Kjo vështirësohet edhe me tepër nga rreshjet e shiut që nuk kanë pushuar si dhe nga moti i keq.