Njihuni me recetën japoneze që ju rinon menjëherë

Recetat japoneze bëjnë mrekulli për lëkurën. Kombinimi i disa përbërësve të thjeshtë, mund të kthehet në një maskë të dobishme për rigjenerimin e fytyrës por jo vetëm.

Një nga përbërësit me të cilën eksperimentojë më shumë japonezët është edhe orizi.

Kjo, pasi konsiderohet një aleat i mrekullueshëm qoftë për maskat e flokëve, ashtu edhe për maskat e fytyrës.

Orizi ka veti të fuqishme antioksiduese. Ajo ka aftësinë gjithashtu të stimulojë krijimin e kolagjenit, i cili ndihmon në reduktimin e rrudhave.

Substanca që gjendet në oriz quhet Squalene. Kjo substancë mund të mbrojë lëkurën tuaj nga të gjitha efektet e dëmshme që mund të shkaktohen nga dielli.

Ajo që po përpiqemi të themi është se orizi mund të ndihmojë në rinovimin e shtresave të lëkurës brenda një periudhe shumë të shkurtër kohe.

LEXO EDHE  Këshilla! Si të rinoni fytyrën pas të 40-ve

Receta japoneze që do të ndjekim në vijim do t’ju ndihmojë të hiqni qafe rrudhat, të zbutni lëkurën dhe t’i riktheni asaj shkëlqimin. Do të dukeni 10 vite më të rinj.

Përbërësit:

-3 lugë oriz

-1 lugë gjelle mjaltë

-1 lugë gjelle qumësht.

Përgatitja e kësaj recete është shumë e thjeshtë dhe e lehtë në të njëjtën kohë. Fillimisht, gatuani orizin.Ujin mund ta përdorim më vonë. Shtojmë një lugë gjelle qumështi të nxehtë dhe më pas një lugë gjelle mjaltë. Pasi përziejmë të gjithë përbërësit, maskën e vendosim në fytyrë por më parë sigurohemi që lëkura të jetë e pastër dhe pa lagështirë. Pasi maska thahet, ujin e orizit që lamë mënjanë pak më parë e përdorim për të shpërlarë fytyrën.