VIDEO/Zjarret pushtojnë vendin, digjen pyjet pranë guroreve

Sipërfaqe të tëra në të gjithë vendin janë përfshirë nga flakët e zjarrit. Nga veriu në jug çdo ditë raportohen vatra zjarri si dhe sipërfaqe të shumta me pyje e ullishte të djegura

Përmes videos së mëposhtme shihet qartë se pranë gurores në Urën Vajgurore ka rënë zjarr i madh. Një pjesë e mirë e ullishteve është përfshirë nga flakët.

LEXO EDHE  KPA riçel hetim për Alma Kolgjokën, kërkon fatura uji dhe dritash për apartamentin e prindërve

Ndërkohë mësohet se zjarrfikëset janë nisur për të bërë të mundur shuarjen e flakëve dhe minimizimin e djegjes së sipërfaqeve.

Nga ana e saj policia ka njoftuar se zjarret janë të qëllimshme. Ato vendosen nga fermerët të ciët duan të hapin kullota.