Vdekja e humanistit, Meta mesazh ngushëllimi për familjarët

Pas vdekjes së humanistit të madh në botë Mikel Kuzhnini, Presidenti Ilir Meta publikon nje mesazh ngushellimi. Për numërin një të shtetit, ndarja nga jeta e Kuzhninit është humbje e madhe për çështjen shqiptare.

Postimi i plotë

I trishtë lajmi për ndarjen nga jeta të Mikel Kuzhninit, Kryetarit të Nderit të Lidhjes Shqiptare në Botë, humanistit, patriotit të madh e veprimtarit të palodhur për çështjen shqiptare.

Nderi i Kombit, Mikel Kuzhnini me vokacionin e tij të rrallë atdhetar do të mbahet mend për kontributin e spikatur për bashkimin shpirtëror të shqiptarëve kudo ku ata jetojnë, faktorizimin dhe promovimin e vlerave tona kombëtare, dhe veçanërisht për angazhimin energjik e të pandalshëm për lirinë dhe pavarësinë e Kosovës.

LEXO EDHE  Rrëmbyen dhe vranë Jan Prengën, apeli lë në qeli 6 autorët e dyshuar

Ngushëllime familjes Kuzhnini, vëllait të tij Simon, bashkëveprimtarëve, miqve e dashamirësve të tij kudo në botë.

I paharruar kujtimi i Mikel Kuzhninit!