Vendimet e gjykatave, ja kryebashkiakët socialist që u konfirmuan sot

Gjykata e shkallëve së parë iu ka certifikuar mandatet disa prej kryebashkiakëve të dala nga votimet e 30 qershorit.

Kështu, është miratuar mandati i Dionis Imeraj për Bashkinë Dibër dhe Lefter Alla për Bashkinë Bulqizë.

Gjykata e rrethit gjyqësor Berat ka konfirmuar mandatin për Ervin Demo i dalë fitues në zgjedhjet e 30 qershorit, ku garonin tre kandidat për bashkinë e Beratit.

Gjithashtu edhe gjykata e Faktit në Korçë ka konfirmuar edhe mandatin e Sotiraq Filos në krye të bashkisë së Korçës. Vendimin e ka dhënë  gjykatësja Ariola Kristo.

LEXO EDHE  Vetëvrasja e biznesmenit, familjarët: U fiksua gjatë karantinës, thyente telefonat

Mes atyre që morën miratimin e mandatit e kryebashkiakut ishte edhe ai për Përrenjasin. Nuri Belba ndërpreu mandatin e deputetit për të hyrë në garën e zgjedhjeve vendore të 30 qershorit, si kandidat për drejtimin e këtij qyteti.

Partia Socialiste vazhdon në këmbënguljen e ligjshmërisë së votimeve të 30 qershorit edhe pse në shumicën e bashkive garonte e vteme, gjithashtu dhe partia Bindja Demokratike u regjistrua jashtë afatit kohor.