Vrasja e Festim Latos, mediat holandeze zbulojnë detajet…

Policia holandeze ishte njoftuar më herët për një krim të ndodhur, ndërsa Festim Lato u raportua i humbur nga familja e tij javën e kaluar.

Trupi i tij u gjet në një rrugë në Nijmegen të shtunën pasdite. Policia ende po heton.

Në vitet e fundit, Lato ka qëndruar në një shtëpi në Afferden, në komunën e Druten. Jashtë banesës valviten flamujt e Holandës, Shteteve të Bashkuara dhe Çamërisë, një rajon në kufirin e Shqipërisë dhe Greqisë që përpiqet për pavarësi.

Lato e kishte shpallur veten president të këtij rajoni.

Sipas banorëve në zonën e tij, Lato kishte borxhe te kompani dhe individë që arrinin në miliona euro.

“Ai solli shumë para në të holla përtej kufirit me Shqipërinë”, thotë diplomati Jeroen Zandberg. Ai e këshilloi Laton për betejën e tij politike nga OKB-ja në Hagë, një lloj OKB për rajonet e panjohura.

Zandberg është i tronditur nga vdekja e shqiptarit.

LEXO EDHE  U kap me kokainë, vihet në pranga shqiptari (EMRI)

“Ishte një njeri simpatik dhe i qetë në bisedë”, thotë ai. “Ai ka bërë biznes me sipërmarrësit të cilët nuk paguajnë TVSH. Si rezultat, ai bëri një numër marrëveshjesh të fshehura.

“Kompanitë thuhet se i huazuan atij shuma të mëdha parash dhe kurrë nuk e panë atë përsëri.

Lato thuhet se u deklarua personalisht i falimentuar nga gjykata në Zutphen në prill. Vdekja e tij raportohet edhe nga mediat në Shqipëri”, shkruan media holandeze.
Si një president i vetëshpallur, Lato rregullisht kishte shfaqje publike, siç ishte në Parlamentin Europian në Bruksel dhe në demonstrata të ndryshme për pavarësi më të madhe.

Përveçse ishte president, Lato ishte gjithashtu trajner i kombëtares së futbollit të Çamërisë. Në 2017, kjo skuadër në Hagë fitoi finalen e turneut për Kupën Botërore të UNPO, një turne për vendet dhe rajonet e panjohura.