Mesazhet e Ramës si puna e gomarit që udhëheq devetë në shkretëtirë/ Ironia e gazetarit

Gazetari Ylli Dylgjeri ka ironizuar mesazhet e dhëna nga kryeministri Edi Rama, pas 30 qershorit.

Madje Dylgjeri ka bërë një krahasim mes mesazhit të Ramës dhe fabulës me gomarin që i prin karvaneve në shkretëtirë të deveve.

Postimi i Ylli Dylgjerit

Mesazhi politik në shkretëtirë…

Mesazhi i Ramës…
.“Gjatë tërë muajit korrik, ne do të zhvillojmë një debat të brendshëm, për të analizuar qeverisjen qendrore dhe vendore, qoftë në bashkitë e drejtuara deri dje nga ne, qoftë në të tjerat që do të drejtojmë nga nesër dhe, për të programuar të tëra korrigjimet e nevojshme, në funksion të sfidës së vështirësuar tejmase”,
Ky ishte mesazhi i Kryeministrit Edi Rama, për anëtarët e qeverisë, drejtuesit e bashkive dhe simpatizantët e Partisë Socialiste, mbrëmjen e 30 qershorit gjatë fjalimit të mbajtur pas përfundimit të “procesit zgjedhor”.

LEXO EDHE  Profil/ Me karrierë të spikatur, Basha emëron gjeneral Pirro Ahmetaj si Këshilltar për Sigurinë Kombëtare

Mesazhi i devesë …
Karvanet e Saharase janë organizuar me deve dhe
me një gomar në krye, që i prin karvanit në shkretëtire. Mbas shumë vite pune, nji deve del në pension.
Në ceremonine e rastit, pasi e përgëzuan dhe i kërkuan falje për ndonji trajtim jo fort profesional, i luten të thotë edhe ajo nja dy fjalë.
Deveja foli:
edhe unë ju kërkoj falje, dhe ju fal edhe ndonjë keqtrajtim, por ajo qe nuk ju fal është gomari
në krye të karvanit.