Shkatërrohet grupi i “skifterave shqiptarë”/ Detajet e operacionit policor

Policia greke arrestoi 7 shqiptarë të përfshirë në grabitjet e kryera në ishullin Mykono. Shqiptarët 19 deri 23 vjeç akuzohen për krijimin të grupit kriminal, vjedhje, dhunë ndaj nëpunësve, hyrje ilegale, posedimi dhe trafikim të lëndëve narkotike. Ndërkohë që një tjetër shqiptar është shpallur në kërkim.

Operacioni policor nisi me një kontroll në automjet dy ditë më parë ku ndodheshin 4 prej të arrestuarve.

Nga kontrolli i policisë i kryer në automjet u gjetën dhe sekuestruan:

– 8 pasaporta të palëve të treta

– shufra metalike

– 4 doreza pune

– 2,230 euro, 1,500 dollarë, 11,000 paund Liban, 180 rads të Afrikës së Jugut

– 3 telefona celularë

Policia më pas ushtroi kontroll në banesën e një prej autorëve, ku u gjetën dhe konfiskuan:

LEXO EDHE  Surpriza në stadium/ Aktivistët shpalosin banderolë në mbështetje të minatorëve

– 34 paketa mikro që përmbajnë 12.9 gram kokainë, MDMA 9.1 gram, 5 gram kanabis dhe ½ tabletë me përbërje kimike të panjohur

– kanabis

– 2 pasaporta të palëve të treta

– Sasia prej 1.660 euro dhe 5.000 paund libanez

– Lente metalike

– 2 orë

– 6 telefona celularë

Personat e arrestuar u dërguan në Prokurorinë e Simvoulio Syros, ndërsa hetimi vazhdon me qëllim që të verifikohet përfshirja e tyre edhe në raste të tjera të ngjashme.

Policia ka dokumentuar vjedhjen e tre vilave të dhëna me qira, ndërsa një tjetër banesë ishte grabitur në fund të majit.