Ngacmimi seksual në Durrës/ Shpërthen Vokshi: Fshehja e ngjarjes nga institucionet kriminale, shteti është në …

Ish-deputetja demokrate, Albana Vokshi, e ka cilësuar tronditës dhe skandaloz, faktin e mbajtjes së fshehtë të ngjarjes së ndodhur ën Arapaj të Durrësit pak javë më parë, ku një vajzë e mitur është ngacmuar seksualisht nga dy djem më të mëdhenj, brenda ambienteve të shkollës.

Me anë të një reagimi në rrjete sociale, Vokshi shkruan se fshehja e ngjarjes është skandaloze ndërsa mos reagimi i institucioneve përkatëse është kriminal.

Ja postimi i plotë i Vokshit:

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur rreth 2 javë më parë në Arapaj të Rrashbullit, Durrës. Zonë të cilën e njoh shumë mirë pasi kam qenë për dy mandate deputete e saj.

Arapaj, fshat i bukur, me njerëz të përkushtuar e punëtore, ku të gjithë banorët njohin njëri tjetrin, është tronditur nga akti i fundit i dy djemve që kanë ngacmuar seksualisht, brenda ambjenteve të shkollës, një vajzë krejt të mitur.

Mundohem të kuptoj nga deklaratat e institucioneve shtetërore atë që ka ngjarë. Por një gjë deklaron policia dhe tjetër gjë prokuroria.

Si mundet shteti të fshehë një ngjarje kaq të rëndë për gati dy javë?? Cila nënë është sot e qetë kur nuk ka shtet të mbrojë vajzat e tyre edhe brenda institucioneve shkollore që duhet të ishin vendet më të sigurta për to??

Është e tmerrshme kur shteti është në duart e kriminelëve.

– Sepse fëmijët tanë nuk i kemi të sigurt.

– Sepse bëhen makinacione për të fshehur krimin.

Pse po fshihet ngjarja? Kush fshihet pas saj?? Si mundet të mos dënohen autorët? Pse hesht Ministrja Shahini sa herë ngjarje të tilla të rënda trondisin shqiptarët??

Ky është modeli i dhunimit, përdhunimit, që vjen nga maja e transmetohet në qeveritarët qendrorë e lokalë e futet fshehurazi në cdo familje.

Nëse sot nuk e ndalim, nesër do jenë bërë dëme të pariparueshme për shoqërinë e do jetë shumë vonë.

#TëMbrojmëFëmijëtTanë

#TëRefuzojëeModelinEShtetitTëKrimit

LEXO EDHE  Ra nga 40 metra lartësi, humb jetën shqiptari ...