Të mbyllen kanionet e Holtës! Tragjedia që i mori jetën 25 vjeçares, ‘shkund’ autoritetet

Në një prononcim për mediat, kreu i Zjarrfikëses në Gramsh, Ilir Llapushi u shpreh se një ditë pas ngjarjes së rëndë në kanionin e Holtës ku u mbyt 25-vjeçarja nga Lushnja, Desantila Sallaku, Kanionet e Holtës do të mbyllen.

Ai tha se kjo zonë tashmë konsiderohet si nëj vend i rrezikshëm dhe deri në një vendim të dytë do ët qëndrojë e mbyllur.

Llapushi u shpreh se pavarësisht tragjeidsë së ndodhur në këto Kanione të rrezikshme, turistës kanë vërshuar edhe ditën e sotme. Më pas kreu i Zjarrëfikëses tregoi se si i shpëtuan fëmijët që humbën kontaktet me prindërit, duke i marrë në krahë.

Ai tha se u njoftuan nga turistë të rastëishëm për kaosin e krjuar. Llapushi tregoi edhe momentin e gjetjes së viktimës Sallaku, duke shpresuar që ajo të ishte akoma gjallë, por fatkeqësisht nuk ka rezultuar kështu.

LEXO EDHE  Vrasja e Regis Runajt në Elbasan/ Pranga kunatit të një prej të dyshuarve

“U njoftuam nga turistë të tjerë se disa turistë po mbyteshin.  Erdhëm mejnjhëerë dhe u futëm mes dallgëve tq shumta për të shpëtuar turistët. Siç i keni parë edhe në pamje, fëmijët i morëm në krahë, në qafë dhe i nxorëm.

Kur erdhëm ne vajza sipas parashikimeve tona ishte mbytur, por ne shpresonim të ishte gjallë. Sot ka akoma turistë, kjo është dicka e frikshme. Do të lëmë një njeri këtu që të bëjë bllokimin e turistëve, pasi koha po acarohet,”– u shpreh ai ndër të tjera.

25-vjeçarja Desantila Sollaku, pjesë e një grupi turistësh prej 105 personash u mbyt pasditen e së dielësnë kanionin e Holtës. 6 persona të tjerë u shpëtuan, mes tyre katër fëmijë. Turistët u bllokuan mes kanioneve si pasojë e vërshimit të fuqishëm të ujërave të lumit nga shirat.