Pëplasja PD-KQZ/ Kaso zbulon dokumentin: 30 qershori me fletë votimi të fallsifikuara

Zëdhënësja e KQZ-së Drilona Hoxha, ka dalë në një deklaratë për shtyp, duke u munduar kështu të sqarojë akuzat për fletët e votimit në qendrat e Vaut të Dejës. Sipas Hoxhës, këto fletë votimi janë prodhuar në 29 dhe janë sjellë në Shqipëri për tu shpërndarë kështu në datë 30 qershor. Pas deklaratës, reagoi edhe PD, duke  u shprehur se  KQZ dhe doganat kanë thelluar skandalin për fletët e votimit të Vaut të Dejës, duke prodhuar dokumente fallco me alibinë se nuk ka funksionuar sistemi i doganave.

“Fletët e votimit u prodhuan në 29 qershor nga kompania sllovene e cila ka prodhuar dhe fletët e tjera të votimit. Ato u transportuan në datën 30, rreth orës 6 të mëngjesit  në qendrën e votimit në Vaun e Dejës. Mjeti i cili ka transportuar këto fletë votimi është regjistruar në TIMS në orën 01:58 minuta. Dua të theksoj se nga Sllovenia kanë ardhur rreth 79 mijë fletë votimi drejtë Shqipërisë”,- tha ndër të tjera zëdhënësja e KQZ, Drilona Hoxha.

Ndërkohë, sekretari për Çështjet Ligjore në PD Ivi Kaso, u shpreh në një deklaratë nga selia blu se, “Komisioni Qendror i Vjedhjeve ka thelluar fallsfikimin dhe shkeljen e ligjit në lidhje me votimet e paligjshme të zhvilluara në 30 Qershor”. Sipas tij, shkelja e ligjit është flagrante, veçanërisht për Bashkinë e Vaut të Dejës, ku votimet u kryen me fletë votimi të fallsifikuara.

“Pretendimi i doganave dhe Komisionit Qendror të Vjedhjeve, 3 ditë pas denoncimti të skandalit, se sistemi doganor ditën e mbërritjes së fletëve të votimit për Vaun e Dejës, nuk ka funksionuar, është një alibi qesharake dhe mjerane. Dokumenti zyrtar doganor provon se fletët e votimit kanë qenë akoma në doganë në orën 8 të mëngjesit të datës 30 Qershor, ndërsa votimi në Vaun e Dejës ishte deklaruar i hapur një orë më parë, në orën 7 të mëngjesit”, tha Kaso, duke publikuar edhe dokumentin në fjalë.

LEXO EDHE  Programi i Rindërtimit/ Rama paralajmëron administratën dhe ka një lutje për opozitën

“Gjithçka u tha sot nga KQZ për prodhim dokumentash me dorë nga vartësit e Edi Ramës në dogana, është njësoj si prodhimi i të dhënave fallco nga KQZ-ja për pjesëmarrjen në zgjedhje. Është njësoj si prodhimi i rezultateve fallco për Elbasanin. Dokumentat prodhohen sipas nevojave që ka Edi Rama për të mbuluar krimin elektoral të 30 Qershorit dhe refuzimin e tij nga shumica e shqiptarëve.  Alibia qesharake e KQZ-së se natën e ardhjes së fletëve të votimit nuk ka punuar sistemi doganor, rrëzohet nga dokumenti zyrtar i dalë nga vetë sistemi i doganave, ku shkruhet se fletët e votimit në orën 8 të mëngjesit ishin akoma në doganë. Çdo letër tjetër, e prodhuar me dorë për llogari të propagandës së Edi Ramës, 3 ditë pas denoncimit të skandalit, vetëm sa e thellon skandalin. Ajo provon se në këto votime, Komisioni Qendror i Vjedhjeve ka vepruar si organizatë kriminale.  Gënjeshtra e KQZ-së del akoma më zbuluar, kur thotë se fletët e votimit janë porositur në 27 Qershor dhe janë prodhuar paraditen e 28 Qershorit. Në këtë rast 4 anëtarët e KQZ-së duhet të pranojnë se ose janë duke mashtruar, ose kanë shpërdoruar në mënyrë flagrante detyrën. Ky është vendimi i KQZ-së i datës 28 Qershor, sipas të cilit urdhri për prodhimin e fletëve të reja të votimit për Vaun e Dejës është marrë në orën 6 të pasdites. Ky vendim i KQZ-së është marrë në një mbledhje publike dhe është pasqyruar gjerësisht nga media. Kjo do të thotë se askush nuk mund të urdhëronte prodhimin e asnjë flete votimi pa patur më parë një vendim nga KQZ-ja.   Prandaj, kamikazëve të Edi Ramës në KQZ apo dogana u ngelen vetëm dy alternativa: të pranojnë se po gënjejnë për llogari të Edi Ramës ose të dalin para drejtësisë e të shkojnë në burg për shpërdorim detyre”, shtoi.