“Himara është Greqi”/ Aktori i shokuar: ‘Alo,Ministria e Turizmit, ti je? Na e morën dhe jugun’ (FOTOT)

 “Një turp i madh që në mes të sezonit turistik, askush nuk bën asgjë për të fshirë këto shkrime ofenduese si: Himara është greqi dhe epir, në muret e kalasë së Himarës…Min e Turizmit si je? Nëse shkrime të tilla do bëheshin në Greqi do quhej incident diplomatik…kur bëhen në Shqipëri quhet sezon turistik…TURP!”, shkruan Binaj krahas fotove ku shfaqen mbishkrimet e shëmtuara.

Dhe sic duket teksa aktori i humorit ka zgjedhur të kalojë disa ditë pushimi në jugun e Shqiëprisë, më shumë se sa kënaqësia ajo që bie më shumë në sy është vandalizmi që po i kryhet objekteve kulturore.

LEXO EDHE  “Përplasja finale po afron”/ Apeli i regjisorit: Jam kundër shembjes së Teatrit, por...

Muret e pjesës së vjetër të qytetit dhe kalasë janë “pushtuar” nga shkrimet në greqisht si “Himara është Greqi”.

Binaj i bën thirrje Ministrisë së Turizmit, të ndërhyjë urgjentisht ndërsa i kujton ministrit se nëse kjo do të ndodhte në Greqi, do të quhej një incident i rëndë diplomatik.