Kirurgu turk nga Spitali Amerikan shpëton nga paraliza 64-vjeçarin me mielopati cervikale

Kirurgu turk nga Spitali Amerikan shpëton nga paraliza 64-vjeçarin me mielopaticervikale

Kur I.Ktrokitinëderën e Spitalit Amerikan në Tiranë, gjendja e tij ishte tejet e rënduar. 64-vjeçari hyri në zyrën e Prof. Dr. Kamil CagriKose duke ecur me ndihmën e të afërmve të tij.

Gjithçka nisi një muaj parë, me dhembje, mpirje të duarve, vështirësi me ekuilibrin e për rrjedhojë edhe të qëndrimit. Mendoi se do të kalonte, por situata u përkeqësua deri në atë pikë sa e kishte të pamundur të ngrihej dhe të ecte pa ndihmën e dikujt.Mjekët me të cilët u konsultua i sugjeruan të shkonte jashtë Shqipërisë për trajtim kirurgjik.

“Kur I.Kerdhite ne,veç të tjerash,kishte humbje të ekuilibrit gjatë ecjes, dhembje në të katër gjymtyrët, mpirje sidomos nëkëmbë (e djathta më shumë) dhe inkontinencë urinare.Rezonanca magnetike zbuloi një shtypje të fortë të palcës kurrizore në vertebrat C6-7 dhe C7-T1 të qafës. Ai gjithashtu kishte hiperostozistës egmentitcervikal të qafës gjë që i kishte bllokuar lëvizjen në të gjitha nyjet e saj. Sinjalet e shtyllës kurrizore kishin ndryshuar dhe nëse nuk do të operohej në kohë, do të ishte paralizuar plotësisht në të dyja këmbët dhe pjesërisht në të dyja duart”, tregon Prof. Dr. Kamil CagriKose.

Kirurgu i talentuar dhe me shumë eksperiencë tregon detajet e operacionit delikat: “Kryemkorpektomi në vertebrën C7 dhe u hoq kocka e ngjeshur si dhe struktura të diskut. Gjithashtu u vendos një mbështetëse prej titani për të zgjidhu rproblemin dhe për të fiksuar segmentin në mënyrë që situata të mos përsëritet më”.

LEXO EDHE  Denoncimi ‘bombë’/ Vijojnë ndërtimet e kateve shtesë në mes të Tiranës, lali Eri hesht (Foto)

4 ditë pas operacionit, pacienti doli nga spitali,për të vijuar menjëherë me fizioterapinë.

I.K u rikthye për kontroll në Spitalin Amerikan rreth një muaj e gjysmë pas ndërhyrjes, por këtë herë gjendja e tij ishte krejt tjetër. 64-vjeçari ecte në mënyrë krejt të pavarur, me një ekuilibër shumë të mirë dhe mund të kryente të gjitha aktivitetet e përditshme pa asnjë problem.

Diagnostikimi dhe trajtimi i hershëm i skoliozës rrit shanset për një cilësi optimale të jetës. Nëse deri dje shumë pacientë shqiptarë drejtoheshin jashtë vendit për problemet e shtyllës kurrizore, sot kjo nuk është më e nevojshme, tashmë në Tiranë, kirurgu turk Kamil CagriKose me eksperiencën e gjatë dhe teknikat moderne që përdor diagnostikon dhe trajton me sukses skoliozën, kifozën dhe të gjitha patologjitë e shtyllës kurrizore.

Për më shumë informacion ose vizitë me Kirurgun Ortoped Traumatolog Prof. Dr. Kamil CagriKose telefononi në numrin 068 6063566.

Per t’uinformuar rreth projekteve te Klodian Allajbeu ju mund te regjistroheni ne newsletter-in personal duke vizituar  http://bit.ly/tinyletter-3