Shembet miniera, të paktën 41 të vdekur deri më tani…

Të paktën 41 minatorë artizanalë mbetën të vdekur kur një pjesë e minierës së bakrit dhe kobaltit në pronësi të gjigantit minerar zviceran Glencore u shemb në Republikën Demokratike të Kongos (DRC), tha guvernatori provincial.

Aksidenti ndodhi të enjten kur dy galeri u përplasën në minierën e hapur KOV në zonën e Kolwezit të operuar nga kompania bakri Kamoto (KCC), një degë e Glencore.

“Kjo ishte shkaktuar nga gërmuesit klandestine artizanë që kanë infiltruar [minierën],” i tha Reuters, Richard Muyej, guvernator i provincës Lualaba.

LEXO EDHE  Në këtë shtet është i ndaluar interneti/ Ja arsyeja

“Tarracat e vjetra shkaktuan rënie të sasive të konsiderueshme të materialeve”.

“KOV është një vend delikat dhe paraqet shumë rreziqe,” shtoi ai.

Glencore tha në një deklaratë se kishte konfirmuar 19 persona të vdekur dhe viktima të tjera të mundshme dhe se po ndihmonte operacionet e kërkimit dhe shpëtimit nga autoritetet lokale.