Zoti u shuajt o racë e fëlliqur/ Nebil Çika reagon ashpër ndaj Tërmetit të Ramës për …

Nebil Çika, kryetar i Shoqatës Antikomuniste të ish të Përndjekurve, përmes një postimi në rrjet ka reaguar lidhur me takimin që kandidati për kryebashkiak i tepelenës, tërmet Peçi, zhvilloi në kishën e Leklit, me banorë të zonës në kuadër të fushatës për zgjedhje.

Takimi i zhvilluar në ambientet e brendshme të Kishës ka sjellë një seri reagimesh, madje edhe të vetë Kishës Orthodhkse Autoqefale që e ka cilësuar një fyerje të rëndë për besimtarët.

Ndërsa Çika në një postim në rrjet shkruan “Zoti u shuajt o racë e fëlliqur ! Ju pëdhostet kujtimin e sakrifuicën martiit antikomunist At Gjergj Suli”.

Postimi i Nebil Çika

Zoti u shuajt o racë e fëlliqur ! Ju pëdhostet kujtimin e sakrifuicën martiit antikomunist At Gjergj Suli

Takimi elektoarl i Termet Peçit e Kishen e Leklit nuk eshte vetem nje sakrilegj fetar por edhe një perdhosje kriminale e kujtimit te martirit antikomunist At Gjergj Suli , bir e prift i Leklit i arrestuar nga komunistët pikërisht në këtë Kishë.

LEXO EDHE  Tërmeti/ Basha në Durrës, "dëmi në një biznes fason me qindra mijëra euro"

Ai u akuzua , torturua dhe u pushkatua per shkak te bindejeve te tij antikomuniste pikërishrt na te parët e atyre qe perdhosen sot jo vetëm kishën por edhe kujtimin e tij . Zoti i mëshirofte te gjithe ata qe organizuan moren pjese ne kete perdhosje te kishës dhe te kujtimit e sakrifices së priftit martir antikomunist At Gjergj Suli.

Me krimet qe kane bere ndaj klerit dhe popullit shqiptar keta komuniste nuk duhet te lejohen as ti afrohen kishës e jo me ta perdhosin ate dhe kleriket e saje martirë, “Gjergj Suli prift otodoks u lind në Lekël te Tepelenes dhje studioi per teologji ne SHBA ku ishtye nje aktivist i shquar i Vatres.

Komunistet paraadhës te Pecit , Rames e tje e arrestuan në vitin 1946 dhe pasi u torrturua për disa muaj në burgun e Kalase së Gjirokastrës. Suli u ekzekutua në janar të vitit 1947.”