Vrasja e studentes greke, mbyllen hetimet/ Nën akuzë edhe një 19-vjeçar shqiptar

Janë mbyllur hetimet për vrasjen e studentet greke. Janë dahur 7 muaj hetime intensive që ngjarja të zbardhej dhe të dilnin provat e plota për autorin e saj. Janë marrë një sërë dëshmish. Bëhet fjalë për vrasjen e 21-vjeçares Eleni Tofaloudis.

Sipas mediave greke, dosja e plotë është dorëzuar në Këshillin kompetent me qëllim të lëshojë një projekt-ligj që t’i referojë dy të pandehurit, 21-vjeçarin grek dhe 19-vjeçarin shqiptar për gjykim.

E vetmja gjë që u la në pritje janë  reagimet nga statuset në  Facebook për bisedimet e fundit të  21-vjeçarit grek me 19-vjeçarin shqiptar. Kjo është, nëse Eleni Topaludi  e dinte se në mbrëmjen fatale do të takonte grekun.

LEXO EDHE  IGJEUM publikon të dhënat/ 5 lëkundje gjatë natës, ja si ka lëvizur epiqendra dhe magnituda

Përgjigjet u dhanë dhe Autoritetet që tani e dinë se si  është e vërteta. Informacioni ka dalë edhe nga heqja e privatësisë së telefonit, raportojnë mediat greke.

Koha kur ndodhi ngjarja  që tronditi Greqinë kur Helen Topaloudi u gjet e vdekur në mesditën e  28 nëntorit 2018, kur autoritetet e Portit në Rodos në zonën “Seal”, Pefki Lindos, gjetën kufomën e saj.

Pas hetimeve dhe analizave të videove nga kamerat e sigurisë, autoritetet kanë rezultuar se autorë të ngjarjes në Rodos janë  21-vjeçari grek dhe  shoku i tij 19-vjeçari shqiptar, të cilët gjatë marrjes në pyetje ranë në kontradikta. Tanimë të dy të rinjtë e akuzuarit  janë burgosur.