Rama lë amanetet para pijanecëve, komunistëve dhe k…ave të Brukselit

Nga Boldnews.al

Kryeministri Edi Rama ua kishte një borxh të madh një pjesë të elitës së Brukselit që tashmë në ikje ti vlerësonte e falenderonte, por edhe në momentet e “kortezisë”, ai kërkoi ndihmën e tyre, ndoshta të fundit. Takimi i mesditës së djeshme ishte me shefen për Politikën e Jashtme në Bashkimin Europian Frederika Mogerini.

Një mbrojtëse e zjarrtë e kauzës Rama (ose kaosit Rama), ndoshta edhe për genin e saj miks mes “idealistet komuniste” dhe krijimit të njeriut të ri nga personazhi gjenetikisht i modifikuar Soros… E vërteta mbetet se në gjashtë vite qeverisje, kryeministri Edi Rama ka pasur mbështetje të fortë nga një pjesë e elitës së Komisionit Europian dhe Këshillit Europian.

Por sot kjo elitë është në ikje pas zgjedhjeve të Parlamentit Europian. Një pjesë e tyre as nuk garojnë për të mbajtur poste të larta, të tjerë nuk mundën të fitonin as si deputetë të PE-së në zgjedhjet e fundit. Kjo “anije” me personazhe me karrierë të përfunduar po e përdor Rama për të dalë nga dallgët e mëdha që e kanë përfshirë.

Aferat e rënda korruptive, dalja e disa audiopërgjimeve që faktojnë shitblerjen e votave në favor të Rilindjes nga grupet kriminale dhe kriza politike në vend, janë faktorët kryesorë që Rama mund ti ketë ditët e numëruara, por jetëgjatësinë kërkon tia shtojë vetes me individë në elitën drejtuese të Brukselit që u ka përfunduar koha.

Pas takimit fort të përzemërt, me një alkimi të dukshme me Mogerinin, Rama qëndroi gjatë në bisedë dhe më pas në konferencë shtypi edhe me Presdidentin e KE-së Jean-Claude Juncker. Që në dalje, “bastet” ishin: sa alkool kishte konsumuar Juncker, a do i mbaheshin këmbët, a do ngatërrohej në fjalim dhe në fund do e puthte apo jo kryeministrin?! Që të gjitha dolën.

“Zgjedhjet janë parashikuar për në fund të qershorit, qytetarët nuk duhet të pengohen të ushtrojnë të drejtat e tyre demokratike. Nuk mund të bllokosh shprehjen e vullnetit të qytetarëve shqiptarë, prandaj mendoj, pa ndërhyrë në këtë debat të brendshëm, që zgjedhjet duhet të zhvillohen, përndryshe perspektiva europiane e Shqipërisë do të vonohet”- deklaroi Presidenti i KE-së Jean-Claude Juncker gjatë një konference për shtyp për mediat nga Brukseli me kryeministrin e Shqipërisë Edi Rama

LEXO EDHE  Shkarkimi i Presidentit/ PS e pafuqishme, kërkon opinion nga Venecia

Kjo ishte e vetmja frazë që u tha pa u ngatërruar shumë, mesa duket e përsëritur disa herë… Më pas deklaratat e Juncker mbanin erë “alkool”, kur ngatërrohej se zgjedhjet për drejtimin e KE-së do të mbaheshin diku nga 30 prilli i këtij viti… Në fund një alamet puthje i bëri kryeministrit tonë…

Padiskutim që Rama shkoi për të vënë “vetullat” në Bruksel, por lëndoi sytë, kur nuk ofroi asgjë, pasi mbështetja pa asnjë motiv të qenësishëm nga një pjesë e elitës së Brukselit nuk i ka munguar as atëherë kur droga jonë pushtoi Europën, as kur mijëra emigrantë shqiptarë kërkuan azil në vendet e BE-së, e as kur krimi i organizuar shtriu rrënjët në vende si Belgjika, Holanda, Gjermania apo Anglia.

Këtu mbinte kanabis, atje mbillej krim… Kryeministri Rama pritej e përcillej me nderime dhe po kjo elitë që sot është në ikje u kujdes që në Shqipëri të dërgonin ambasadorë me axhendë të paracaktuar: “mbroni ushtarin Rama, në çdo nismë”… Nuk mund të harrohet ish-ambasadorja e BE-së Romana Vlahutin në qeverisjen e parë të Ramës, por edhe Soreca i sotëm, pasuesi i saj nuk është më larg se e shkuara.

Asnjë prej tyre sot nuk e ndihmojnë më kryeministrin tonë, që të gjithë janë në ikje, ndërsa big-ët e politikës Europiane, si Gjermania, Franca, Holanda apo Belgjika, nuk kanë nevojë të shohin raportet e Komisionit Europian apo të OSBE-së për të kuptuar situatën që ndodhet Shqipëria.

Për ta, Edi Rama është një kryeministër i pabesueshëm, një trazovaç në tentativë për të ndezur konfliktet në Ballkan bashkë me Thaçin dhe Vuçiç dhe kryeministër i cili qeveris me autoritarizëm të plotë duke notuar në ujërat e aferave korruptive, krimit të organizuar të lidhur me politikën dhe në botën e errët të oligarkisë.

Takimi i djeshëm në Bruksel nuk ishte gjë tjetër përveçse një amanet që Rama la para pijanecëve, “komunistëve të rinj” dhe k…ave të Brukselit, që e ndihmuan, e përkrahën dhe e mbajtën për të kthyer vendin në një sistem njëpartiak me tendencë të theksuar autoritarizmi.