Basha përgjigjet në Anglisht: Ata që do të mbajnë zgjedhje më 30 qershor do përballen me…

Gjatë konferencës së gazetarëve kreu i demokratëve Lulzim Basha u tregua shumë i qartë dhe i prerë lidhur me qëndrimin e tij dhe të aleatëve të tij ndaj lëvizjeve të fundit të ndërmarra nga kreu i qeverisë.

Madje, përtej përshkrimit të panoramës së situatës së përgjithshme në vend, pyetjes së gazetarit nga Al-Jazira se çfarë mendon se do të bëjë ai për ta ndryshuar këtë situatë Basha iu përgjigj shkurt dhe shumë prerë.

‘Më 30 qershor nuk do të ketë zgjedhje dhe kjo ka më shumë rëndësi se çdo gjë tjetër. Dhe nëse ka njerëz që do të marrin guximin të vazhdojnë fushatën apo proceset zgjedhore, ne do të bëjmë atë që shoqëritë e moderuara do të bënin në kushte të tilla.”

Pjesë nga Konferenca

Çfarë mendoni se ka ndryshuar më shumë gjatë muajve të fundit?

Shumë ka ndryshuar gjatë viteve të fundit, por ndryshimi më i madh është se 30 qershori nuk është datat e zgjedhjeve. Që nga e hëna dekreti i Presidenti ka dhënë një tjetër efekt. Si kurrë më parë, me ndryshime te fundit, nuk ka asnjë autoritet mbi Presidentit për të anulluar atë që vendosur tashmë.

Asush nuk mund ta anullojë datën e zgjedhjeve përvec presidentit. Për shumë njerëz ky zhdekretim ka treguar se ka ardhur koha për një konfrontim mes një qeverie të korruptuar dhe të kpaur pas krimit. Këtu ka në ndryshim të ri, jo për ne po për ata që kishin iluzione. Zoti Rama sic tatë edhe ju do të vazhdojë një proces antikushtetues dhe aspakt të ligjshëm. Kjo do të thotë se ne po shkojmë drejt në situate ‘grusht shteti’ dhe përmes kësja konference dua ti bëj thirrje njerëzve të mi se me fuqinë e popullit do të ndalojmë pushtetin e lojrave që bën Rama.

LEXO EDHE  Pipero rrëfen historinë e pazakontë: Më ndaluan dy vajza në rrugë. Ja çfarë më kërkuan

A do të thotë kjo se do të mobilizoni njerëzit?

Është me rëndësi ëpr të gjithe që t ëkuptojmë se nuk ka zgjedhje me 30 qershor, dhe cilido qofte procesi që do zhvillohet më tej, nuk përfaqëson zgjedhjet as sipas Kushtetuetës dhe as sipas rregullava. Dhe nëse ka njerëz që do të marrin guximin të vazhdojnë fushatën apo proceset zgjedhore, ne do të bëjmë atë që shoqëritë e moderuara do të bënin në kushte të tilla. Edhe ju jeni qytetar europina. C’do bënit ju nëse kryetari juat të kapte gjykatta, institucionet, të kapej duke vjedhur zgjedhjet apo edhe në bashkëpunim me bandat kriminale dhe t’i publikoheshin përgjimet nga mediat prestigjoze, dhe më pas të refuzonte t’i bindej një dekreti presidencial? Ju keni kohë t’më tregoni se do reagonit ju europianët dhe do më jepnit edhe mua kohë të reflektoj dhe të kutoj se ç’duhet të bëjmë ne në vendin tonë.