Rama kërcënon Metën me shkarkim/ Avokati lë më gisht në gojë kryeministrin: Merr pak vazelinë dhe …

‘E drejta e Ilir Metës për të qëndruar në atë zyrë, ka marrë fund’, kështu deklaroi sot Nga Burreli kryeministri Edi Rama, ndërsa komentonte vendimin e djeshëm të presidentit për ç’dekretimin e zgjedhjeve.

Por lidhur me këtë deklaratë ka ardhur dhe reagimi i ashpër i avokatit të njohur, Altin Goxhaj, i cili e cilëson blof kërcënimin e Ramës.

Sipas Goxhajt, Rama nuk ka shans të shkarkojë Metën pasi nuk ka Gjykatë Kushtetuese.

Ja çfarë shkruan Goxhaj:

Rama nuk e shkarko dot Presidentit me votat e deputetëve jo vetëm sepse i duhen më shumë se 2/3 e votave por edhe sps vendimi merr vlerë veç po e miratoi Gjykata Kushtetuese (hiç, s’nuk). (Neni 90)

Rama nuk e ngre dot Gjykatën Kushtetuese sps 3 anëtarë të Gjykatës emërohen nga Presidenti dhe 3 nga Gjykata e Lartë që edhe ajo hiç, s’nuk  (Neni 125).

Por Presidenti ka të drejtë të nxjerrë dekrete për të shpallë Zgjedhjet qëndrore dhe lokale por t’i ngrefet (Neni 92 gj)

Ndërsa Dekretet e Presidentit kur ç’dekretohen e humbin fuqinë zbatuese dhe KQZ zeza s’ka çfarë të bëjë

Sa mirë Edi miratonte ligje antikushtetuese si t’i ngrefej, pse Presidenti impotent është? Edhe atij i ngrefet

Kështu është kur e le vendin pa Gjykatë Kushtetuese, shko për l.. edhe vetë por të duhet pak vazelinë

LEXO EDHE  Koronavirusi/ Bilanc tragjik në Shqipëri! 4 shtetas humbën jetën në 24 orët e fundit