(VIDEO-FOTO) Rrëzohet Komisariati 6, kështjella prej rëre e Tahirit dhe Sotës

U cilësua si një tjetër investim i rëndësishëm në zhvillimin e policisë, por duket se rikonstruksionet e komisariateve në Tiranë vazhdojnë të jenë thjeshtë fasadë e një zhvillimi dhe investimi fantazmë.

Miliona lekë investime të hedhura dëm, u shembën dje bashkë më hyrjen e godinës. Në njoftimin e policisë, sqarohej se godina e re e Komisariatit, u ndërtua me fondin e buxhetit të shtetit prej 239 milionë lekë me një sipërfaqe ndërtimore prej 2619 m². Ndërkohë që në ceremoninë e inaugurimit në janar të këtij viti, morën pjesë edhe ministri Lleshaj dhe nr.1 i policisë së shtetit, Ardi Veliu.

Komisariat

ME VIDEO/ Kur Lleshaj dhe Veliu inauguruan Komisariatin e ri që u shemb për 4 muajLexo lajmin: https://hashtag.al/index.php/2019/05/23/u-inaugurua-ne-janar-shembet-hyrja-e-komisariatit-te-tiranes-foto/

Gepostet von Hashtag.al am Donnerstag, 23. Mai 2019

Tenderi i dyshimtë

Firma ““Eco Construction & Partners” e Orest Sotës ka rikonstruktuar Komisariatin Nr. 6 të Policisë në Tiranë me vlerë 219 mln lekë të reja si n/ kontraktor.

Tenderin për rikonstruksionin e komisariatit nr 6 e ka fituar firma “Fusha” ndërsa firma fituese ka kontraktuar “Eco Construction & Partners” shpk për rikonstruksionin. Veprimet janë bërë kur në krye të Ministrisë së Brendshme ishte Saimir Tahiri.  Ngjarjet e bujshme që ndodhën në fund të 2017-ës zbuluan lidhjet e forta të ish-ministrit Tahiri dhe Orest Sotës. Kjo ngre edhe dyshime të forta për një tender korruptiv.

LEXO EDHE  Dokumenti sekret / Grabitja e një “Stradivari” 4 milion dollarë, si dështoi SHISH

Tashmë janë marrë sërish masat për ndërhyrje në këtë godinë ku duket se do të shpenzohen edhe një shumë e mirë parash extra.

Kush është Orest Sota?

Orest Sota ka lidhje të forta me ish-ministrin e Brendshëm Saimir Tahiri. Emri i Orets Sotës u lakua publikisht pasi më 1 nëntor 2017, u kap me 863 mijë euro dhe patentat e skafit të ish-ministrit të Brendshëm Saimir Tahiri dhe bashkëshortes së tij.

Për prokurorinë nuk kishte dyshime: paratë ishin të Saimir Tahirit.

Boldnews ka raportuar më herët për dosjen hetimore në fjalë dhe lidhjet e ish-ministrit me biznesmenin Sota. /Boldnews.al/

Lexo edhe: *Lidhja e Tahirit me Sotën e 863 mijë eurove, ja provat e forta

*Detajet/ Të gjitha lidhjet e shoferit të Tahirit me Orest Sotën e “863 mijë eurove”