Pasi i dështoi plani me Ramën dhe Vuçic, Thaçi sulmon Berishën

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, pasi i dështoi plani i tij me Ramën dhe Vuçiç, është rikthyer të sulmojë sërish ish-kryeministrin e Shqipërisë Sali Berisha.

I ftuar në emisionin ‘Open’ Thaçi tha se Berisha ka qenë argat i Millosheviçit, edhe pse prej shumë kohësh ai sëbashku me presidentin serb, Aleksandar Vuçic dhe kryeministrin e Shqipërisë Edi Rama, po hartonin planin për ndarjen e Kosovës.

“Berisha është argat i Sllobodan Millosheviçit prej 3 dekadash, bën përçarësin e politikës shqiptare, përqafon idetë antikombëtare dhe pengon të ardhmen zhvillimore të Shqipërisë. Saliu ka qenë gjithmonë që Kosova të jetë autonomi kulturore nën Serbinë. Ai ka pasur vullnetin dhe ka treguar angazhim që Kosova të mbetet nën Serbi”, shtoi Thaçi, duke akuzuar se “Sali Ramë Berisha ka furnizuar Millosheviçin me kallashnikovë që të vazhdonte gjenocidin në Kosovë”, deklaroi Thaçi.

LEXO EDHE  Atentati ndaj Kristjan Breshanaj/ Flet i ati: E gjetëm mbuluar në gjak, nga Belgjika erdhi me duar në xhepa