Autobusi me turistë goditet nga shpërthimi në Egjipt, 16 të lënduar

Së paku 16 persona janë lënduar pas shpërthimit që ndodhi afër një autobusi turistësh te një muze i ri që ende është duke i ndërtuar. Muzeu ndodhet pranë piramidave të Gizas, ndërsa lajmin e konfirmuan dy burime të sigurisë.

Shumica e personave të lënduar janë turistë të huaj. Sipas një burimi të forcave të sigurisë, në mesin e turistëve ndodhen disa qytetarë të Afrikës Jugore.

Nuk ka raporte për persona të vdekur. Mohamed el-Mandouh, i cili ishte dëshmitar i këtij shpërthimi, tha se e ka dëgjuar një shpërthim shumë të madh përderisa ndodhej në trafik pranë vendit të ngjarjes.

LEXO EDHE  Në këtë vend i nxehti po vret më shumë njerëz se koronavirusi

Në disa fotografi të publikuara në rrjetet sociale shihet një autobus me xhama të thyer dhe disa copa të shkatërruara në rrugë, pranë një muri me një vrimë në të.

Në dhjetor të vitit të kaluar, tre turistë vietnamezë dhe një punëtor egjiptian u vranë dhe dhjetë të tjerë u lënduan, kur një bombë shpërtheu afër një autobusi turistësh më pak se katër kilometra nga piramidat e Gizas, shkruan “Reuters”.