Ish-ministri i PS: Rama po eksperimenton si piktor, dy “opozitat e reja” dhe shqetësimi i Hahn…

Ish-deputet dhe ish-ministër në qeveritë socialiste, Elmaz Sherifi, përmes një postimi në rrjetet sociale analizon atë që po ndodh me politikën shqiptare.

Sherifi shkruan se Rama e pranon se nuk ishte politikan, por po eksperimenton me sistemin politik si piktor.

Në vijim Sherifi komenton “opozitën e re” që e ndan në dy degë: ajo që duhet në Parlament për miratimin e ligjeve dhe tjetra që ka “bindje” se zgjedhjet vendore mund të zhvillohen nga opozitën politike.

Postimi i Elmaz Sherifit

Eksperimente” !

Rama pranonte se nuk ishte politikan. Si piktor ka hapur ekspozita dhe po eksperimenton me sistemin politik.Dhe duhet pranuar se ka sukses. Tani Shqiperia ka parlamentin me qesharak ne bote. Ka dy opozita. Opoziten politike dhe “opoziten e re”. “Opozita e re” ka dy dege. “Opozita e re” qe duhet per te miratuar ligje ne parlament dhe”Opozita e re” qe ka “bindje” se zgjedhjet vendore mund te zhvillohen pa opoziten politike.

Eksperimenti i dyte po behet se si mund te kryejme “Reformat”, pa patur nevoje per Gjykate Kushtetutese. Dhe ia ka arrire. Rolin e Gjykates Kushtetutese po e kryen partia, disa komisionere te BE e disa ambasadore. Suksesi i pare i eksperimentit eshte, zevendesimi i deputeteve qe dorezuan mandatet, me listare, jashte procedures kushtetuese dhe legjitimiteti i parlamentit pa u plotesuar me 140 anetare. Hyrjet ne kuvend mund te vazhdojne pa kufi kohore…edhe vitin tjeter.

Eksperimenti duket i sukseseshem, se po hyjne edhe pensionistet e lumtur ne “pallatin e enderrave”, pa e enderruar ndonjehere se do ishin”baballare kombi”, dhe fap, e shajne partine qe i futi ne lista e u bene deputet.!?

LEXO EDHE  Qeveria Hoti, Lutfi Haziri: Nuk i besoj

Partia e ka zevendesuar me shume sukses edhe Kushtetuten. Dje sekretari i Pergjithshem i partise tha, se opozita politike mund te regjistrohet per zgjedhje, edhe pse ka kaluar cdo afat ligjor. Ndersa kryetari Reformes Zgjedhore deklaroi se do e gjejme menyren si te regjistrohet.?!

Tani te gjithe jane shume optimist per zhvillimet politike ne Shqiperi. Te shqetesuar jane vetem Komisioneri Hahn, “bindja” dhe”opozita e re”, sepse opozita politike po dergon komisioneret ne KZAZ jashte afateve ligjore !?

Rama deklaroi mbreme.Te gjithe le te thone e le bejne cfare te duan. Zgjedhjet vendore do te zhvillohen me 30 qershor, edhe pse ne 40 bashki nuk ka kandidate qe votuesi te zgjedhi midis konkurenteve. E pse duhet te zgjedhin shqiptaret ? Rendesi ka qe te votohet, si dikur, jo te zgjidhet ai qe deshiron votuesi !Eksperimentet vazhdojne edhe ne fusha te tjera.Psh. Te rinjte nuk mund te vazhdojne arsimin e larte, nese nuk kane mesatare mbi 6.5 ? Ky vendim eshte ne kundershtim me te drejten kushtetutese. Nese nuk ka kuota studimi ne universitetet shteteroe, nuk mund te mohohet e drejta e gjimnazisteve per te vazhduar studimet ne universitete private !

Ka shume te rinj qe nuk jane te interesuar per mesatare ne shkollen e mesme, dhe shkelqejne ne shkollen e larte. Albert Einstein/ Ajnshtajni ishte modeli. Ne kete drejtim po sfidohet edhe praktika e partise shtet . Gjimnazisti qe nuk kishte mesatare te larte, por kishte note te larte ne shkencat ekzakte mund te shkonte me shkollen e larte ! Eksperimentet jane te pafundme e vazhdojne….