A do hapen negociatat? Ish-kryeministri: Shqipëria nuk ka plotësuar asnjë kusht (Video)

“Shqipëria nuk ka plotësuar asnjë prej kushteve të përcaktuara nga Këshilli i Ministrave të Bashkimit Europian. më datën 27 Qershor të vitit 2018.”

Kështu përgjigjet ish-kryeministri Sali Berisha lidhur me deklaratat e kryeministrit Edi Rama se ai ka dizinformuar për zhvillimet në Samitin e Berlinit.

Në një intervistë për Tv Klan, Berisha shprehet se negociatat janë gjithnjë e më larg.

Numri i lartë i azilkërkuesve nga Shqipëria, rithekson Berisha, do të penalizojë edhe shqiptarët e Kosovës në procesin e liberalizmit të vizave. Dhe ky, sipas tij, është qëndrim i Francës.

LEXO EDHE  Të shtëna me armë zjarri në Sarandë/ Policia: Ja për çfarë dyshohet

“Është radio shtetërore gjermane, Deutsche Welle, e cila në kohën kur Rama ishte në Berlin, njoftoi shqiptarët se një nga shkaqet më kryesore të mos’heqjes së vizave për Kosovën, për Presidentin Macron është përvoja e keqe e Francës pas liberalizimit të vizave me Shqipërinë dhe Gjeorgjinë”, shprehet ish kryeministri.

“Hapja e negociatave, një horizont që po largohet, Samiti i Berlinit varrosi projektin e ndarjes së Kosovës"Intervista per Samitin e Berlinit dhene gazetares Jolldiz Mitro, TV Klan! sb

Gepostet von Sali Berisha am Donnerstag, 2. Mai 2019