A do bëhet PD pjesë e zgjedhjeve të 30 qershorit? Ja 3 propozimet e Bashës…

Partia Demokratike ka mbledhur ditën e sotme kryesin dhe ka diskutuar rreth zgjedhjeve lokale që do të zhvillohen më 30 Qershor.

Burime bëjnë me dije se në këtë mbledhje kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, i propozoi kryesisë marrjen e tre vendimeve të rëndësishme.

Vendimet janë si më poshtë.

1. Partia Demokratike e Shqipërisë të regjistrohet në zgjedhje vetëm pasi të jenë krijuar kushtet për zgjedhje të lira dhe të ndershme.

Situata aktuale politike në Shqipërisë, nuk mundëson standardet demokratike për zgjedhje të lira dhe të ndershme. Është provuar se Qeveria e Edi Ramës ka bashkëpunuar me  krimin e organizuar për blerjen e votave.

2. Partia Demokratike e Shqipërisë të mos lejojë mbajtjen e zgjedhjeve fasadë, që shkatërrojnë demokracinë dhe vullnetin e qytetarëve shqiptarë.

LEXO EDHE  Reforma në drejtësi, Meta flet për ndërkombëtarë që janë palë me Edi Ramën

3. Të mandatojë Kryetarin e Partisë dhe Sekretarin e Përgjithshëm për të negociuar me partitë politike të opozitës marrëveshjen për garantimin e zgjedhjeve të lira dhe të ndershme, mbrojtjen e interesit publik dhe formalizimin e aksionin opozitar për arritjen e këtyre qëllimeve.