Shpëton struktura e katedrales, Macron nis mbledhjen e fondeve/ Gucci dhuron 100 mln euro

Pas dhimbjes së madhe për shkrumbimin e një pjese të mirë të katedrales së famshme të Parisit, Presidenti i Francës, Emmanuel Macron, u zotua se do ta rindërtojë atë. Mediat e huaja raportojnë se pas një lufte të gjatë me flakët zjarrfikësit arritën të shpëtojnë strukturën kryesore të gurit të ndërtesës gotike, të vjetër 850 vjet, përfshirë dy kullat e saj, ndërkohë që maja dhe çatia iu shembën.

Zjarri u vu nën kontroll gati nëntë orë pasi nisi, të hënën pasdite. Shkaku i tij nuk është ende i qartë, por zyrtarët thanë se mund të lidhet me punimet e rinovimit. Prokuroria e Parisit tha se aktualisht është duke e hetuar atë si një aksident.

LEXO EDHE  Gjobë gruas së Kryeministrit me 15 mijë euro: Shpenzonte shumë për ushqime nga paratë e shtetit

Gjatë vizitës në vendin e ngjarjes, Macron tha se “më e keqja është shmangur”, pasi është ruajtur struktura kryesore e katedrales.

Ai u zotua se do të nisë një skemë ndërkombëtare për mbledhjen e fondeve për rindërtimin. “Do ta rindërtojmë këtë katedrale të gjithë së bashku”, tha Macron.

“Kjo është ajo që francezët presin, sepse kjo është ajo që meriton historia jonë”, shtoi ai.Miliarderi François-Henri Pinault, shef ekzekutiv i grupit Kering, i cili zotëron markat e modës Gucci dhe Yves Saint Laurent, premtoi tashmë 100 milionë euro për rindërtimin e katedrales Notre-Dame.