VIDEO/ Recitali i padëgjuar i Vaçe Zelës, çfarë ndodhi në Zvicër dhe…

Detaje të padëgjuara nga recitali që e madhja Vaçe Zela dha në Zvicër në vitin 1992 kanë zbuluar nga miqtë dhe familjarë të saj në emisionin “Soirée”, me moderatore dhe autore, Jonida Shehun.

Të afërm të këngëtares së madhe kanë treguar se recitali në Zvicër mbajtur në 12.12.92, ishte një hakmarrje për atë që ajo nuk e bëri dot kurrë në vendin saj, pasi e nxorën në pension shumë shpejt dhe ajo e kishte brengë.

Ja cfarë tregon Fatmir Mneri:

E konsideroj si një lloj hakmarrje për atë e larguan forcërisht nga skena, si një zjarr që vlonte përbrenda se ka zgjatur jo pak, flasim për 8 apo 9 vjet pas skenën, që i mungonte ajo që e quajmë strëvitja, dalja në skenë, marrëdhënia me publikun që ishte shumë e rrallë.

Pas viteve 90 ka qenë në modë që shumë nga këngëtarët shqiptarët kur shkonin jashtë vendit e më shumë në Zvicër se ishte populluar me shtetas të Kosovës, për mallin e me radhë. Drejtues formacioni ishte Alqi Kareco, në kitarë ishte Francesk Radi, në kitarë bas ishte Sejko, recitonte Margarita Xhepa, violinist ishte Ibrahim Madhi.

LEXO EDHE  E rrallë, lind fëmia i parë me 3 koka

Në atë mjerimi që si u ndodha unë, në mjerimin e anës së instrumenteve dhe fonisë, ne ate kohe une isha drejtori i pallatit të kulturës Studenti, në prag të 90 pas ambasadave patëm furnizim në pallat dhe isha i lumtur se kisha foni, ajo këndonte 15 këngë.

Dhe në mes kishte ose një këngë me cifteli ose recitim të Margaria Xhepës. Unë jam injorarnt i muzikës dhe Kareco donte t’i bënte lëshim këngët t’ja ulte gjysmë toni, por ajo nuk pranonte, aty ku e kam kënduar.

Të ftuar ne emisionin kushtuar te madhes Vaçe Zela, ishin: Pjetër Rodiqi, Irma Rodiqi, Faslli Aliçi, Violeta Kacadei, Hysni Zela, Fatmir Mneri, Luan Zhegu, Osman Mula, Aleksandër Peçi, Mevlan Shanaj, Natasha Leko, Juliana Pasha.