Miratohet vendimi për aeroportin e Kukësit

Qeveria miratoi sot vendimin për ndërtimin dhe çeljen e aeroportit të ri ndërkombëtar të Kukësit.

Lajmin e bëri të ditur ministrja e Infrastrukturës Belinda Balluku, përmes një njoftimi për mediat.

Sipas ministres, kontrata e koncesionit është për 35 vite, ndërsa kontrata për ndërtimin e aeroportit është 24 muaj.

Sot është miratuar nga qeveria kontrata e koncesionit për aeroportin e Kukësit. Koncesioni i tenderimit u krye në dhjetor 2018. Kohëzgjatja e kontratës së koncesionit është 35 vite dhe kontrata për ndërtimin e tij është 24 muaj. Për ndërtimin e aeroportit do të punësohen fillimisht 250 persona dhe në fazën finale do të shkojë në 12 mijë të punësuar. Aeroporti pritet të ketë 300 mijë pasagjerë në vit”, tha Balluku.

LEXO EDHE  VIDEO/ Publikohet video përgjimi i përfshirjes së Ramës: A e kemi realizu...

https://www.facebook.com/edirama.al/videos/2316938495256003/