Vendimi i Manastirliut, një urdhër shterpë që ushtron diktaturë në spitale

Vendimi i Ministrisë së Shëndetësisë për të unifikuar oraret e vizitave në spitale duket se ka shkaktuar debate të ashpra mes qeverisë dhe opozitës.

Ish-ministri dhe deputeti i dorëhequr Tritan Shehu përmes një statusi në Facebook ka denoncuar vendimin e minsitres Manastirliu duke e konsideruar si dhunë dhe terror që po i ushtrohet stafik mjeksor dhe pacientëve nëpër spitale.

Statusi i plotë
Nje urdher jo vetem shterpe ne ide per spitalet e vendit ai qe u publikua sot, por dhe qe pasqyron nje mentalitet te Rilindjes ultra centralist e te rrezikshem ne terresi.
E pa imagjinueshme kjo qe po ndodh me sistemin tone shendetesor, tashme gati per tu shndruar me shume se dhe nje repart ushtarak ne centralizmin e tij.
Jo vetem nuk mund te flitet per autonomi spitalore, “spitali ndermarje” etj ide zhvilluese, por po kalohet nen nje trysni, qe edhe ne diktature nuk ishte mbi spitalet.
Pa asnje dyshim ky nuk eshte vetem nje gabim i thelle menaxherial spitalor, eshte shprehje e largimit teresor te Qeverise nga cdo element autonomie, decentralizimi, demokracie e ekonomie tregu.
Eshte shprehje autokracie, jo larg diktatures!
Te dashur miq, lexojeni vete, nuk do tu besoni syve…spitaleve te vendit u caktohen edhe oraret e vizitave, takimeve deri ne minuta, reanimacioneve po keshtu!!!

LEXO EDHE  Ishin në një dasëm, infektohen 8 persona me Covid-19


PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here