Pensionet, deputeti ironizon Ahmetajn “T’i nxjerrim 80 vjeç se do keni më shumë të ardhura’

Pas njoftimit të vendimit të qeverisë lidhur me rritjen e moshës së pensionit në 70 vjeç, kanë ardhur edhe reagimet e para.

Në rrjetet sociale shumë prej faqeve kanë reaguar duke e konsideruar ëtë si një vendim ‘gjakpirës’ që nuk i hyn në xhep askujt, ndërkohë që deputetët e opozitës e kanë konsideruar absurde.

Edhe deputeti i LSI, Përparim Spahiu, në një postim në Facebook ka ironizuar ish-ministrin Ahmetaj duke i propozuar një kriter tjetër; të rrisin moshën e pensionit deri në 80 vjec pasi në fund të fundit të rinjtë janë të gjithë në emigracion. /Boldnews.al/

LEXO EDHE  Sot seanca e parë, Salih Mustafa del para Prokurorëve të Specializuar në Hagë

Postimi
“Ish Ministri i Financave ka të drejtë kur flet për dalje në pension 70 vjeç.
Kjo nuk ka të bëjë me atë që shqiptarët janë jetëgjatë, as me skemën e sigurimeve.
E gjitha lidhet me emigracionin masiv të të rinjve, dhe me ritmet aktuale, do jemi të detyruar ta bëjmë dhe 80”, shkruan deputeti në përgjigje të ish-ministrit.PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here