Përdhunimi në Kavajë, Vokshi-Lleshajt: Njerëzit besojnë më shumë ish-kryeministrin se qeverinë tuaj

Përditësuar/ Debatet në Komisioni e Medias dhe Edukimit kanë vazhduar për një kohë të gjatë me akuza dhe kundër akuza të forta mes deputetëve.
Deputetja e PD-së, Albana Vokshi nuk i ka kursyer kërkesat e llogarisë ndaj ministrit Lleshaj duke i kërkuar me këmbëngulje të kërkojën falje dhe të mbajnë përgjegjësi për ngajren e rëndë të ndodhur në qytetin e Kavajës. Ajo e ka rikthyer këtë çështje në vëmëndjen e gjithë deputetëve për të kërkuar shpjegime lidhur me ngjarjen makabër për të cilë policia heshti.

Debati

Lleshaj: Dhunuesit e Kavajës janë proceduar në castin zero kur ka marrë njoftim dhe janë arrestuar para se ky fakt të jetë bërë publik, ju flas me përgjegjësi shtetërore.
Vokshi: Besuan ish-kryeministrin shqiptarët
Lleshaj: Personat janë arrestuar para se të bëhej publike, por nuk ka ndërmarrë hapa për ti bërë publicitet kësaj gjëje të shëmtuar, të neveritshme kriminale, ajo është e fundit në radhë përballë një vepre të tillë që na bën të ndihemi keq si shoqëri, nuk e bëri policia atë, ju bëni komision hetimore për atë, policia reagoi me profesionalizëm, nuk ka bërë publicitet, se nuk meriton publicitet, por përgjegjshmëri
Vokshi: Policia e Shtetit e ka për detyrë të nxjerrë deklarata zyrtare, ama ju informoni publikun për ngjarjet që ndodhin dhe policia ka heshtur, e ka fshehur krimin, deri sa u bë publik nga ish kryeministri pse e fshehët ju një krim monstruoz
Noka: Në cilën datë e keni bërë ju shoqërimin, në cilën datë bëtë procedimin? Nuk është shoqëruar dhe ndaluar asnjë person para se Berisha ta bënte publike, mos gënjeni se të ndodhë krimin, është krim, por të gënjesh është trefish krim.
Deputetet e PS: mos luani me dhembjen e atyre qytetarëve atje, të asaj nëne/

***

Ka nisur me debat dëgjesa në Komisionin Parlamentar të Edukimit dhe Medias, mes kryetares Albana Vokshi dhe ministrit të Brëndshëm, Sandër Lleshaj.

Kujtojmë se Lleshaj u ftua një ditë më parë për të dhën sqarime lidhur me dhunën e uhtruar ndaj studentëve në  ambientet e universitetit.

Ministri Lleshaj mohoi se ndaj studentëve është ushtruar dhunë nga Policia e Shtetit dhe për këtë çështje ka reaguar menjëher deputetja e LSI-së, Florida Kërpaçi. Por ministry I është kthyer me kërcënime dhe tone të ashpra deputetes, duke thënë:”Zonja  që foli atje  të ketë kujdes”.

Ndërkohë, kryetarja e komisionit, Albana Vokshi ndërhyri duke i kërkuar ministrit të respektojë etikën dhe të mos kërcënojë asnjë deputet në komision.

LEXO EDHE  Vetëvaret 60-vjeçari në Kavajë

“Ju lutem pak kulturë, nuk mund të kërcënoni asnjë deputet dhe të përdorni asnjë fjalor të papërshtatshëm. Nëse ju pretendoni për gjuhë të kulturuar, le të ndjekim një standard, mos kërcënoni”, tha Vokshi.

Pas krahasimit që bëri një ditë më parë Spiropali , për rastin e përdhunimit të 13 –vjeçares në Kavajë, një tjetër paralelizëm ka bërë edhe ministëri i Brendëshëm, Sandër Lleshaj kur iu shfaqë videoja e dhunimit të disa studentëve protestues në auditore.

Dyshohet se ndaj tyre është ushtruar dhunë fizike nga Policia e Rendit, gjatë kohës kur kishin bojkotuar dhe ishin ngujuar në fakultetet përkatëse në shenjë proteste për plotësimin e 8 kërkesave.

Lidhur me këtë çështje është thirrur në një dëgjesë konkrete ministri i Brendshëm Sandër Lleshaj në Komisionin e Edukimit dhe Medias.

“Kush e dha urdhrin për dhunë ndaj studentëve?”, e ka pyetur kryetarja e komisionit Albana Vokshi, ndërsa ia ka ilustruar edhe me një video rastin korrekt.

“Unë nuk kam ardhur të bëj mësim këtu dhe nuk kam ardhur për të parë film këtu. S’kam ardhur as të bëj komentatorin e videove”, është shprehur Lleshaj, ndërsa e ka hedhur poshtë faktin se ndaj studentëve është ushtruar dhunë, si dhe duke e cilësuar një ‘film’ videon që tregonte se studentët janë shfaqur të dhunuar nga auditoret, sipas tyre nga efektivë të rendit.

“Ligji i Arsimit të Lartë garanton që Rektori është autoriteti më i lartë akademik dhe ju nuk shmangeni dot nga përgjegjësia juaj. Keni dhënë urdhra kundra ligjit, dhe s’keni pse të vini këtu me vartësit e Ministrisë së Arsimit, por me Drejtorin e Policise së Shtetit.

Ju duhej të merrnit masa ndaj perosnave që kanë ndërhyrë me dhunë në ambjentet e fakulteteve.

Cilat janë njësitë që kanë ndërhyrë në Universitet?

A e toleroni ju këtë dhunë dhe goditje nga një person që paguhet me taksa?

Cili njihni ju Rektorin apo Administratorin e Universitetit?”thot Salijani.

LIVE – Luçiano Boçi nga Komisioni për Edukimin dhe Mjetet e Informimit Publik, Seancë dëgjimore, me Ministrin e Brendshëm.

Gepostet von Partia Demokratike e Shqipërisë am Mittwoch, 6. Februar 2019

LIVE – Ervin Salianji nga Komisioni për Edukimin dhe Mjetet e Informimit Publik, Seancë dëgjimore, me Ministrin e Brendshëm.

Gepostet von Partia Demokratike e Shqipërisë am Mittwoch, 6. Februar 2019


PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here