“Aksidenti i autobusit në Qafë Thanë, kryebashkiakja po i çonte nxënësit në ekskursion”

Deputeti i Partisë Demokratike, Luan Baçi, njëkohësisht edhe kreu i degës së PD-së, Fier, ka reaguar pak minuta më parë në llogarinë e tij në rrjetin social “Facebook”, pas aksidentit të autobusit me nxënës në Qafë Thanë.

Baçi ndër të tjera në postimin e tij pohon se në ekskursion me nxënësit e aksidentuar ka qenë edhe kryetarja e bashkisë Roskovec Majlinda Bufi por me makinën e saj private.

Sipas tij, ajo i përzgjedh nxënësit nga bindjet politike, nxënës nga dy shkolla, merr dhe dy drejtoresha dhe i çon në ekskursione duke shkuar edhe vet me makinën private që i shoqëron.

Reagimi i plotë i Luan Baçit:

Aksidenti i autobuzit, me nxenesit e shkollave te Rroskovecit, solli shqetsim, te madh, te prinderit e tyre dhe jo vetem.

Ju uroje sherim te shpejte dhe shume te shkuara.

Ministria e shendetsise duhet te marre masa, qe me mberritjen e tyre ne Rroskovec, keta nxenes te vizitohen, perseri nga mjeket, pasi ndihen te traumatizuar nga aksidenti, dhe nga rruga e larget.

Nga informacionet, qe vijne nga prinderit e nxenesve, ne autobuz ndodhet dhe kryetaria e Bashkise Rroskovec, ose i shoqeron me makinen e saje, eshte ajo qe organizon ekskursione, te njepasnjeshme, ne funksion te zgjedhjeve te ardhshme lokale.

Perzgjedh nxenesit, nga bindjet politike dhe i shoqeron vetme me dy drejtoreshat e dy shkollave, kur ne shoqerim duhet te jene mesuesit e tyre.

Rilindja ka filluar abuzimin, nuk ndalen, nuk ndryshojne, nuk duan ti ja dine edhe kur behet fjale per femije, boll, te realizojne qellimet e tyre.

Kryetaria e Bashkise Rroskovec, duhet te ndaloje, abuzimet me nxenesit, duke u justifikuar, me “projektet” qe ajo pergatit.

Ekskursionet, kur organizohen, behet me dije edhe Drejtoria Arsimore, gje qe ne rastin ne fjale eshte vertetuar qe nga Drejtoria Arsimore nuk ka dijeni, per kete ekskursion.

I bej thirrje Ministres se Arsimit te mbaje qendrim, per dy Drejtoreshat e Shkollave, qe kane lene mesimin dy dite dhe kane vene nxenesit ne dispozicion te Kryetares se Bashkise duke rrezikuar dhe jeten e tyre.

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here