Kotzias bën deklarata lufte: Ushtria greke nuk njeh kufirin shtetëror me Shqipërinë

I dorëhequr nga posti i ministrit të Jashtëm të Greqisë pas përplasjes me ministrin e Mbrojtjes Panos Kamennos, Nikos Kotzias ka folur në një radio greke hapur për disa nga çështjet e nxehta të Greqisë sa i takon marrëdhëniet me jashtë siç është çështja e emrit me Maqedoninë, por edhe përplasjen me Kamennos.

Kotzias ka thënë se ai është kërcënuar me plumba për marrëveshjen e Prespës mes Greqisë dhe Maqedonisë për Emrin dhe edhe pse i ka denoncuar nuk është bërë asgjë.

“Unë kam marrë mesazhe kërcënuese tekst në telefon nga njohur dhe të panjohur, i identifikuar ato, kam gjetur emrat dhe adresat, kanë dhënë autoritetet nuk kanë bërë asgjë”, tha ai ndër të tjera.

Por Kotzias ka bërë një deklaratë të fortë në lidhje me Shqipërinë kur ka folur për marrëdhëniet dypalëshe. Sipas tij një pjesë e ushtrisë greke nuk e njeh kufirin verior me Shqipërinë.

Problemi ynë është në veri ku ushtria greke nuk njeh kufirin shtetëror me Shqipërinë. Ushtria duhet të bëjë disa veprime për të shprehur njohjen e kufijve por nuk i bën. Ka forca në Greqi që nuk njohin protokollet e Firences dhe Parisit, Marrëveshjen e Helsinkit por protokollin e Korfuzit që parashikoi autonominë e Epirit të veriut”, tha Kotzias ndër të tjera.

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here