Arrestimi i Arben Çukos, ja si u detyrua të gënjejë ministrja Etilda Gjonaj

Nga Boldnews.al

Mesditën e 3 shtatorit, zyrtarë të lartë të Policisë së Shtetit njoftuan Ministren e Drejtësisë, Etilda Gjonaj, se kishin marrë urdhër nga Prokuroria për Krime të Rënda për të arrestuar në flagrancën drejtorin e përgjithshëm të Burgjeve, Arben Çukon, i cili po përgatitej të zhvillonte një takim ku do të merrte 3 mijë euro rryshfet.

Ministrja Gjonaj, e cila deri në atë moment nuk kishte asnjë informacion të tillë, firmos urdhërin për shkarkimin e Çukos dhe emërimin në vend të tij të ish-deputetit, Stefan Çipa. Në këtë mënyrë, Gjonaj i dha një sinjal të menjëhershëm vartësit të saj, Çuko, se nuk duhet të kryente shkëmbimin e parave, pasi do t’i vendoseshin menjëherë prangat nga policia. Por, nga ana tjetër, lëvizja e beftë e Gjonajt ishte edhe një sinjal politik që, nëse Arben Çuko arrestohej, ai tashmë nuk ishte më pjesë e skuadrës së lartë të qeverisë.

Drejtori Çuko nuk ishte në dijeni se ministrja e tij ishte njoftuar nga Policia që ai mund të arrestohej. Madje Çuko e lidhi lëvizjen e tij nga posti i drejtorit me disa mosmarrëveshje që kishte pasur me ministren e Drejtësisë.

Pas më shumë se një muaji nga kjo lëvizje, mesditën e djeshme, Arben Çuko arrestohet me urdhër të Prokurorisë së Krimeve të Rënda, i dyshuar për korrupsion. Dhe, ministrja e Drejtësisë, sjell një tjetër panoramë për ngjarjet, të tjetërsuara nga realiteti.

Në një reagim të shpejtë pas arrestimit të Arben Çukos, Etilda Gjonaj i jep vetes disa merita që as i ka dhe as i takojnë në rastin konkret. Në njoftimin për media, shpërndarë pasditen e së Dielës, Gjonaj shprehet ndër të tjera: “Në cilësinë edhe të Koordinatores Kombëtare të Task-Forcës Antikorrupsion i kam dërguar prokurorisë të gjitha materialet e konstatuara nga auditimi i brendshëm si shkelje të kryera në Drejtorinë e përgjithshme të burgjeve”.

Në këtë mënyrë, Gjonaj synon që tregojë se qeveria që ajo përfaqëson është e gatshme të sakrifikojë edhe pinjollët e saj, vetëm e vetëm për të bërë shtet. Kjo duket qartë edhe në vijimin e deklaratës së ministres pas arrestimit të Arben Çukos: “E përshëndes dhe e mbështes prokurorinë në zbardhjen deri në fund të veprimeve të ish-drejtorit dhe shpreh edhe njëherë vullnetin e hekurt të qeverisë shqiptare për të luftuar korrupsionin pa bërë dallime të asnjë natyre”.

Në fakt, në rastin konkret, as vullneti i qeverisë dhe as informacionet e Ministres së Drejtësisë nuk nxitën hetimin që u finalizua me arrestimin e ish-drejtorit të përgjithshëm të burgjeve dhe ish-deputetit socialist, Arben Çuko.

Ky i fundit u arrestua, pasi, në një hetim të Prokurorisë për Krimeve të Rënda mbi një grup kriminal narko-trafiku, nga përgjimet rezultuan edhe episode ku Arben Çuko bënte “pazare” në telefon për tolerime për të burgosurit, në këmbim të parave.

Loading...

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here