Alarmi i meteorologëve: Greqia pritet të goditet nga një ciklon tropikal

Një ciklon tropikal pritet të godasë Greqinë, bën me dije “Meteo”, Shërbimi Jugor Jon Meteorologjik i Observatorit Kombëtar të Athinës.

Ciklonet e këtij lloji, të quajtur Medicanes (Mesdhetar, nga përbërja e uraganeve në Mesdhe) ndodhin rreth një ose dy herë në vit në MesogeioProkeitai, dhe është një dukuri relativisht e pazakontë. Krijimi i një barometri të ulët në jug të Detit të premten ka shumë gjasa që të ketë erë të fortë deri në 12 ballë, dhe reshje të shumta që do të sjellin ciklonin, raporton “zougla.gr”.

Ndërkohë vazhdon moti i keq pothuajse tërë territorin e Greqisë, me erëra të forta dhe një rënie të konsiderueshme të temperaturave. Ka rënë bora e parë në malet e Greqisë veriore dhe asaj qendrore në një lartësi prej mbi 1.800 metra. Erërat e forta do të vazhdojnë edhe të enjten duke krijuar kështu probleme në transportin detar.

Të premten moti me stuhi do të intensifikohet. Shirat dhe stuhitë do të ndikojë në Detin e Jugut dhe Peloponnez, gjatë fundjavës. Stuhitë do të prekin tërë Greqinë perëndimore, qendrore dhe atë jugore.

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here