Dieta e shëndetshme ul gjasat për kancer

Një studim i realizuar së fundmi ka treguar se një dietë e shëndetshme ulë rrezikun për kancer. Ushqimet me shumë krip, sheqerna dhe yndyra kanë rezultuar në shifra të kancerit për 11% më të larta, krahasuar me njerëzit që ushqehen shëndetshëm.

Në studimin që u realizua me rreth gjysmë milion njerëz, është përdorë teknika britanike e sistemit të ushqimit “traffic light”, gjë që e bën më të lehtë për konsumatorët të dallojnë ushqimet e shëndetshme. Në mesin e ushqimeve që konsiderohen si jo të shëndetshme në këtë studim janë, ëmbëlsirat, biskotat, pudingu, lazanja, keçapi dhe mishi i procesuar.

LEXO EDHE  Covid 19/ Anëtarët e famijes në Durrës u infektuan nga burri që punonte në AKU

Rezultatet përfundimtare kanë treguar se njerëzit që konsumonin ushqime të shëndetshme kishin gjasa më të ulëta për t’u prekur nga kanceri.PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here