Ja arsyeja se pse duhet të hani sa më shumë fruta dhe perime

Të ngrënit e frutave dhe perimeve me 10-të porcione në ditë, mund të na ndihmojë të jetojmë më gjatë.

Në një studim të ri të realizuar nga Imperial College në Londër, thotë se shprehitë e shëndetshme të të ngrënit mund të parandalojnë 7.8 milionë vdekje për çdo vit, shkruan BBC, transmeton Klan Kosova.

Ky ekip po ashtu ka arritur që të identifikojë fruta dhe perime specifike që e zvogëlojnë rrezikun nga kanceri dhe sëmundjet e zemrat.

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here