Shqiptari në hero në Belgjikë, gjesti i tij ka mrekulluar shumë persona

Është quajtur akt heroik ndërhyrja që shqiptari nga Kosova, Andi Krasniqi 23 vjeç bëri të martën në qytezën De Panne, në Belgjikë.

Edhe pse rrezikoi jetën e tij, i riu shpëtoi një grua te moshuar, me aftësi të kufizuara që kishte mbetur brenda në një shtëpi që po digjej në rrugën Kasteelstraat të De Panne-s, raporton Het Laatste Nieuws (HLN).

‘Vetëm pasi u futa brenda, e kuptoja se çfarë rreziku kisha ndërmarrë. Kam shpresë se ajo do ta rimarrë veten’, thotë Andi.

I riu shqiptar është punonjës në dyqanin Idealhome në De Panne. Ai, rreth orës 14:30, pa se nga një apartament afër vendit ku punonte po dilte tym.

‘Nuk kam menduar dy herë’, rrëfen Andi.

‘Unë shkova drejt e në shtëpinë që po digjej, por nuk mund të hyja fillimisht brenda, kështu që shkova në dyqanin pranë shtëpisë.

Zonja aty sapo kishte thirrur shërbimet emergjente dhe më tha se fqinji i saj ishte ende brenda. Ajo më dërgoi nëpër një korridor deri në derën e shtëpisë së djegur’, ka thënë Andi.

Zonja që punonte në dyqanin afër shtëpisë së djegur, e cila preferoi të mbetej anonim, nuk guxoi të hynte brenda për shkak se e konsideronte veten në rrezik të madh. Mirëpo jo Andi. Ai u fut brenda në shtëpi.

‘Ishte tmerrësisht nxehtë brenda dhe dëgjova banoren që thërriste për ndihmë. Me shpresën se do ta gjeja atë brenda, papritmas ndjeva krahun e saj’, ka thënë shqiptari nga Kosova, Andi Krasniqi.

Me gjithë vështirësitë ai e kapi në krah për ta tërhequr jashtë shtëpisë gruan me aftësi të kufizuara.

‘Gruaja nuk lëvizte dhe ishte mjaft e rëndë. Pastaj e zhvendosa atë deri në rrugë’, rrëfen Andi.

Gjithashtu edhe një fqinje tjetër në lagje, gruaja Muriel Vanëalleghem dhe një banor tjetër lokal i dolën në ndihmë Andi Krasniqit.

‘Kur arrita, Andi e kishte nxjerrë gruan jashtë shtëpisë. Kur e nxorëm deri në rrugë, ambulanca dhe zjarrfikësit sapo kishin arritur. Ajo që Andi ka bërë është një akt i vërtetë heroik.

Pak persona do guxonin të hynin vetëm në një shtëpi të djegur duke rrezikuar jetën e tyre’, thotë ajo.

E plagosura me inicialet J. D., 76 vjeçe ndodhet aktualisht në qendrën spitalore në Neder-Over-Heembeek dhe ka pësuar djegie të rënda dhe helmim nga tymi.

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here