Operacioni i vështirë/ Shpella e Tajlandës kthehet në muze, frymëzon industritë për filma

Kompleksi i shpellave në Tajlandë veriore, ku 12 djem dhe trajneri i tyre i futbollit ishin bllokuar për më shumë se dy javë, do të shndërrohet në një muze.

Zyrtarët e shpëtimit thanë se muzeu do të tregojë se si operacioni i shpëtimit filloi, duke shtuar se do të ishte një atraksion turistik i madhpër Tajlandën.

Të paktën dy kompani po kërkojnë të bëjnë një film që tregon historinë e shpëtimit.

Ekipi i futbollit ndodhet në spital nën kujdesin mjekësor.

Ata janë në gjendje të mirë shëndetësore edhe pse qëndruan në shpellë që me datën 23 qershor.

 

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here